Hanso: Lähis-Idas toimub Saudi Araabia ja Iraani külm sõda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Houthi mässulised kontrollima Sanaad.
Houthi mässulised kontrollima Sanaad. Autor/allikas: Reuters

Värske riigikogu liige ja Lähis-Ida asjatundja Hannes Hanso rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et sisuliselt toimub Lähis-Idas juba pikemat aega kahe suurriigi - Saudi Araabia ja Iraani - nähtamatu külm sõda, mille seekordseks tandriks on Jeemen. Hanso usub, et ametliku kaardi peal me lähitulevikus Jeemeni asemel mitut riiki siiski nägema ei hakka.

Saudi Araabia ründas möödunud ööl Jeemenis Houthi šiiamässuliste võtmepositsioone, et taastada ametlik võim Jeemenis. Kokku saadab Saudia Araabia Jeemenisse 100 hävituslennukit ja 150 000 sõjaväelast, kirjutas uudistekanal Al Arabiya.

Hannes Hanso kinnitas, et Jeemeni ametlik ja rahvusvaheliselt tunnustatud president Mansur Hadi on palunud välist sõjalist sekkumist.

Saudide suursaadik USA-s kinnitas, et Saudi Araabia õhuvägi ründas ametlikus pealinnas Sanaas nii Houthi mässuliste positsioone kui ka vana presidendi Ali Abdullah Salehi positsioone. Saleh oli Jeemenis võimul pea 30 aastat, kuni ta sunniti 2011. aasta novembris tagasi astuma.

Need kaks jõudu - Saleh ja Houthid - on nüüd ametliku valitsuse vastu seljad kokku pannud, selgitas Hanso.

"Tegelikult saudide poolt oli see alles esimene sõjaline avang," arvas Hanso. Nimelt on ametlikult öeldud, et saudidele tulevad mässuliste vastu sõjaliselt toeks ka Jordaania ja Egiptus. Samuti on räägitud nn 10 riigi koalitsioonist.

"Ametlik president Hadi on tegelikult palunud abi nii Pärsia lahe nõukogu riikidelt kui ka Araabia Liigalt. Ma usun, et see koalitsioon lähipäevadel ilmselt mõnevõrra veel võib laieneda," rääkis Hanso.

Hanso kahtleb sügavalt, et Houthid võiksid lähipäevil terve Jeemeni riigi üle kontrolli võtta. Põhjus on tema sõnul selles, et mitte keegi pole varem suutnud Jeemeni riigi kogu territooriumi täielikult kontrollida ning ühe juhtimise alla panna.

"Jeemeni tõde on see, et igas orus võib olla oma võim, oma seadused ja oma reeglid," kirjeldas Hanso, kes viibis Jeemenis 2011. aastal.

Houthi mässulised paiknevad Jeemenis riigi põhjaosas Sanaa provintsis, mis on Saudi Araabia piiri ääres. Alad, mida mässulised praegu kontrollivad, ongi Hanso sõnul ametlik pealinn Sanaa ja Taizzi linn ning nendevaheline tee, samuti riigi põhjaosa ehk nende enda koduprovints ja teatud osad riigi lääneosas kuni mereäärse linnani Aden.

"Tegelikult Jeemen, kui me geograafiliselt vaatame, on ikkagi palju-palju suurem ja seal elab 24 miljonit inimest ja Houthid moodustavad nendest ainult väikese osa," märkis Hanso.

Lähis-Ida asjatundja arvates liigub Jeemen täpselt samas suunas nagu on läbi aegade liikunud Afganistan, Iraak, Süüria või Liibüa. See tähendab, et riikide sees elatakse välja teiste suurriikide vahelisi konflikte.

Nii on Hanso arvates alust arvata, et Iraan toetab Jeemenis tehniliselt ja sõjaliselt oma religioonikaaslasi ehk šiiite. Houthi mässuliste esindajad on käinud ka Teheranis abi palumas. Teisel pool on saudid.

Lähis-Idas toimubki Hanso sõnul tegelikult kahe suurriigi - Saudi Araabia ja Iraani - nähtamatu külm sõda, kus omavahel juba päris pikalt võideldakse. Võitlus käib nii Iraagis, Süürias, Bahreinis jm. "Iraan tõepoolest kasutab tavaliselt palju vaesemate ja tagakiusatumate šiiitide kogukonda selleks, et oma mõjuvõimu ja haaret laiendada," selgitas Hanso.

Olgugi, et Iraan on väga pikalt olnud rahvusvaheliste sanktsioonide all, on nad suutnud Hanso hinnangul šiiite väga edukalt toetada nii Iraagis, Süürias, Liibanonis ja täna üha edukamalt ka Jeemenis. Sellega, et Saudi Araabia Houthi mässulisi ründas, suutsid mässulised Hanso arvates tõestada, et Jeemeni ametlik president esindabki teiste välisriikide huvisid, mitte Jeemeni omi. Saudi Araabia poolel on omakorda USA.

Lisaks on nõrga keskvõimuga riigid nagu Jeemen ka kasuvalavaks Islamiriigi-sugustele terroriorganisatsioonidele, kelle vastu üle maailma võideldakse. Muuseas toimub piirkonnas veel kahe sunniitliku terroriorganisatsiooni Al-Qaeda ja ISIS-e konkureerimine. Islamiriigi möödunud nädalal tehtud enesetapurünnakud mošeele, mille käigus hukkus 140 inimest, on Hanso arvates ka praeguse olukorra põhjustanud.

Hanso usub, et ametliku kaardi peal me lähitulevikus Jeemeni asemel mitut riiki siiski nägema ei hakka.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: