Vene rikkad loobuvad luksushüvedest, kuid jäävad Putini seljataha ({{commentsTotal}})

Miss Globe võitja Alisa Krõlova (keskel).
Miss Globe võitja Alisa Krõlova (keskel). Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Venemaa modell Alisa Krõlova tühistas oma hiljutise uhiuue Mercedese tellimuse, veetis aastavahetuse Alpides suusatamise asemel Moskvas ning palkab välismaalaste asemel personali venelasi.

Endine Miss Venemaa ning iludusvõistluse Miss Globe võitja Krõlova on üks Venemaa superrikastest ning ka tema, nagu paljud ta sõbrad, tunneb majanduskriisi kitsikust, kirjutab Reuters.

Olles justkui "talveunes" hoiavad Vene kuulsused selgelt eemale seltskonnaüritustelt ning korrastavad oma kulutusi, et teha tasa neid miljoneid, mille nad börsilanguse ja nõrga rubla tõttu on kaotanud.

Kuid pealesunnitud tagasihoidlikkus ei ole Venemaa superrikkaid jätkuvalt pööranud Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini vastu. Putin pühitseb Ukraina sõja valguses Venemaal patriotismi ning pöördus alles hiljuti ärimeeste poole, et need tooksid oma rahad kodumaale ja toetaksid Venemaa positsiooni sellel riigi raskeimal perioodil alates vastasseisust Läänega külma sõja ajal.

Vajunud kuldsele diivanile oma vastvalminud korteri elutoas Moskvas, hoiab 32-aastane modell Krõlova end tagasi oma kaasmaalaste ees, kes kogunesid, et osta telereid, külmkappe ja tatart - tavalist kaupa -, kui rubla detsembris alla kukkus ning poed pidid korrigeerima oma hindu, et muudatustele järele jõuda.

"Ja mis minust? Ma olen kriisiga toimetulemisel rahulik, mitte midagi hirmsat ei ole juhtunud. Jah, muidugi me ei lennanud sel aastal puhkusele, sest ma ei näe mõtet maksta kolm korda kõrgemat hinda," ütles paljude moeajakirjade esikaanel olnud Krõlova.

"Nii et me otsustasime puhata Moskvas ja Peterburis ning käisime muuseumides, teatrites - igal pool ja meil oli väga tore. Oli tore minna Punasele väljakule jõulukuuske vaatama ning mõelda, et see on sama hea kui suusatada Austrias või Prantsusmaal," jätkas Krõlova.

See ongi suhtumine, millele Putin loodab, kirjutab Reuters.

"Keegi ei taha suurustleda ning kõik ootavad. Kui oli paanika, kriis ja spekulatsioon, siis keskklass jooksis oma sukasäärde kogutud rahaga ning hakkas kõike ostma," kirjeldas Krõlova. "Need, kes on kõrgemal kui keskklass või veelgi kõrgemal, need on omamoodi talveunes."

Võimuletulekust alates 2000. aastal on endine KGB-lane taltsutanud riigi võimsaid ärimehi ja oligarhe, kes veel 90-ndatel kasutasid oma kontrolli Venemaa majanduse üle, et mõjutada poliitikuid ning Putini eelkäijat Jeltsinit.

Pärast seda, kui Putin tõi energiasektori tagasi riigi kontrolli alla, tegi ta erafirmade juhtidega tehingu - ole lojaalne ja jää eemale poliitikast ning sulle jäävad su varad.

Putini endine abi Konstantin Kostin, kes nüüd juhib Venemaal kodanikuühiskonna arengu fondi, ütles, et osad Vene ärieliidist kahtlemata kannatavad surutise tõttu.

"Mõned võivad olla rahulolematud, kuid ma ei usu, et see on nii laialt levinud," lausus ta.

"Ma arvan, et kui me räägime nende poliitilisest kuuluvusest, siis nad on lojaalsed," lisas Kostin.

Varem sel kuul hoiatas Putin taas juhtivaid ärimehi ja üles, et nad tooksid oma välismaal hoitava raha kodumaale. Putin soovitas seda teha enne, kui Lääs külmutab võimalike edasiste sanktsioonide käigus nende varad välismaal.

"Seega ta ütles selgelt - sul on piisavalt palju hea elatustaseme jaoks, nii et palun too kõik tagasi Venemaale, et me saaksime oma riigi jalule tõsta," selgitas Krõlova. Naine ütles, et on abielus "eduka ärimehega", kuid ei soovinud tema nime öelda. Ta kinnitas, et kõik tema varad on Venemaal nagu enamikel.

Krõlovale, kes nimetab end Venemaa patrioodiks, meeldib jätkuvalt lennata pikkadeks nädalavahetusteks Prantsusmaale ja teistesse Lääne-Euroopa riikidesse, et tarbida eksklusiivset kaupa ja toiduaineid, mille import on Venemaale keelatud.

Enamasti püsivad Venemaa rikkad kodus, tagamaks, et neil on igaks juhuks plaan B olemas. Luksusajakirja juht Aleksei Koval ütles, et paljudel edukatel inimestel Venemaal on isegi evakuatsiooniplaan olemas, näiteks on neil juba ammu ettevalmistatud lennuväli, et nad saaksid vajadusel kiiresti lahkuda.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: