Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel: Venemaa on hävitanud usalduse, mille loomiseks kulus aastaid

Saksa liidukantsler Angela Merkel 2015. aastal Soomes.
Saksa liidukantsler Angela Merkel 2015. aastal Soomes. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eile Soomes visiidil olnud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles Helsingi Ülikoolis toimunud arutelul, et Venemaa tegevus on Lääne hinnangul hävitanud usalduse, mille loomiseks kulus aastaid.

Merkeli arvates peab Euroopa tegema kõik selleks, et taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus ja aidata Kiievil luua konkurentsivõimeline majandus, vahendasid YLE ja uusisuomi.fi.

"Paljudes Venemaa naaberriikides tähendab see usaldusväärsuse kadumine ka suurenenud ohutunnet," nentis Merkel ja juhtis tähelepanu, et just seetõttu on NATO näiteks Balti riikides oma kohalolu tugevdanud. Liidukantsleri arvates on äärmiselt oluline, et Ida-Euroopa riigid saaksid loota NATO ühtsusele.

Liidukantsler märkis taas kord, et Venemaa rikkus Krimmi poolsaart endaga liites rahvusvahelist õigust ning Moskva sammud Ida-Ukrainas on Ukraina suveräänsuse jäme rikkumine. "Ukraina suveräänsust peame me kaitsma ühiselt," lisas Merkel.

Usalduse taastamiseks on Merkeli arvates vaja Minski lepete reaalset jõustumist Ida-Ukrainas, millega läheb veel palju aega.

Merkel avaldas lootust, et Euroopa suudab julgeoleku- ja kaitsepoliitikas ühist rinnet hoida, erinevalt näiteks Iraagi sõja aegadest, kui Euroopa riikide seisukohtade vahel sügav lõhe.

Samuti lausus Saksamaa liider, et Venemaa suhtes pole sanktsioonid ainus võimalik lahendus, Merkeli arvates peab endiselt üritama Venemaaga ka koostööd teha.

Merkeli käest küsiti ka seda, kuidas suhtuda sellistesse riikidesse nagu Kreeka või Küpros, kelle puhul pole Euroopa Liidu ühise Vene-poliitika järgimine eriti lihtsaks osutunud.

"On liikmesriike, kes sõltuvad sajaprotsendiliselt Venemaa energiatarnetest," nentis Merkel ja lisas, et sellised riigid on mures, kuidas sanktsioonid võivad mõjutada energiatarneid.

Merkeli hinnangul on just seetõttu suur saavutus, et Euroopa Liit on seni suutnud kõigest hoolimata Venemaa sanktsioonide osas ühise seisukoha luua. Euroopa Liidus tehakse praegu ka palju tööd selle nimel, et vähendada liikmesriikide sõltuvust Venemaalt saadavast energiast, rõhutas ta.

Lisaks juhtis Merkel tähelepanu sellele, et Venemaa majandus on omakorda väga sõltuv Euroopa Liidust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: