Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakond ning tuntud keskerakondlased Toobal ja Laasi jäid nuhkimisskandaalis süüdi

{{1427799164000 | amCalendar}}
Onksion (vasakult teine), Laasi ja Toobal (istuvad)
Onksion (vasakult teine), Laasi ja Toobal (istuvad) Autor/allikas: ERR

Tallinna ringkonnakohus jättis täna Keskerakonna ja keskerakondlastest riigikogu liikmed Priit Toobali ja Lauri Laasi nn nuhkimisskandaali kriminaalasjas süüdi. Samaks jäid ka neile mõistetud karistused.

Ringkonnakohus ei rahuldanud Keskerakonna ning Toobali (31) ja Laasi (40) kaitsjate Oliver Nääsi ja Gretta Oltjeri apellatsioonkaebusi ja jättis Harju maakohtu süüdimõistva otsuse muutmata, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR-i uudisteportaalile.

Keskerakonna, Toobali ja Laasi kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs taotles kaebustes maakohtu süüdimõistva otsuse tühistamist ning kõigi süüdistatavate õigeks mõistmist.

Eelmiste kaassüüdistatav Ivor Onksion (25) ja tema kaitsja vandeadvokaat Urmas Simon maakohtu otsust ei vaidlustanud.

Oliver Nääs ütles ERR-i uudisteportaalile, et suure tõenäosusega vaidlustab ta ringkonnakohtu otsuse riigikohtus.

Kohus mõistis süüdi

Mullu oktoobris mõistis maakohus Toobali ja Laasi süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali ja Keskerakonna veel dokumendi võltsimises.

Kohus karistas Toobalit tingimisi üheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga ning Laasit tingimisi üheksa kuu pikkuse vangistusega sama pika katseajaga.

Keskerakond sai rahalise karistuse 10 000 eurot.

Kohus tunnistas Onksioni süüdi eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises ning mõistis talle rahalise karistuse 640 eurot, mille ta peab tasuma ositi kaheksa kuu jooksul.

Riigiprokurör Inna Ombler ütles pärast kohtuotsust ERR-i uudisteportaalile, et ta on maakohtu otsusega rahul ning et ka kohus leidis, et nii ebaseaduslikult teise inimese meilikontole sisenemine kui ka erakonna kassasse teadmata päritoluga sularaha vastuvõtmine on Eestis kuritegu.

Laasi ja Toobal märkisid pärast otsuse kuulutamist, et nad on jätkuvalt seisukohal, et nad pole seadust rikkunud ning tegemist on poliitilise protsessiga.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Toobalit ja Laasit eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit veel ka dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond sai süüdistuse dokumendi võltsimises juriidilise isikuna ning Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai süüdistuse ka selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Mullu juuni lõpus alanud kohtuprotsessil ükski süüdistatavatest end süüdi ei tunnistanud.

Toobal: meie süüd ei tunne ja lähme riigikohtusse

Priit Toobal ütles täna ERR-i raadiouudistele, et tema ja Lauri Laasi süüd ei tunne ning lähevad vastavalt Eestis kehtivatele seadustele edasi riigikohtusse. Samuti nimetas ta kohtuprotsessi poliitiliseks.

"Oleme Lauri Laasiga nõu pidanud ja ka varasemalt erakonna juhtide ja ka oma kaitsjatega, et kui peaks seesugune kohtuotsus tulema, siis me kindlasti pöördume riigikohtu poole," kommenteeris Toobal.

"Süüdistus on meie ja ka meie kaitsjate hinnangul alusetu," sõnas ta.

Kohtuotsuse kaebab edasi ka MTÜ Eesti Keskerakond. Antud kohtuasja eelduseks oli 2012. aasta jaanuaris toimunud ja ligi 40 Kaitsepolitsei ametnikku kaasanud läbiotsimine Eesti Keskerakonna büroos, mille põhjuseks toodi ametlikult deklareeritud 500 eurone annetus Lõuna-Eesti ettevõtjalt Jüri Luigelt. Hiljem lõpetas riigiprokuratuur sellega seonduva kriminaalasja, mistõttu peab Keskerakond kogu prokuratuuri ja KAPO tegevust põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks.

Toobalilt ja Laasilt võeti saadikupuutumatus

Õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul võttis riigikogu mullu märtsi lõpus Keskerakonda kuuluvatelt riigikogu liikmetelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt neile süüdistuse esitamiseks saadikupuutumatuse.

Toobalilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 56 ja vastu 16 riigikogu saadikut.

Laasilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 54 ja vastu 17 saadikut. Üks riigikogulane jäi erapooletuks.

Toonane riigi peaprokurör Norman Aas esitas mullu 21. veebruaril õiguskantslerile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek keskerakondlastest riigikogulastelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ning nende suhtes süüdistusakti koostamiseks.

Toobal ja Laasi jätkavad riigikogus kuni nende suhtes langetatud süüdimõistev kohtuotsus jõustub, kuid tõenäoliselt jõuab nende süüasi ka riigikohtusse.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: