Fotod: Ühendriikide tankiüksus alustas Tapal teenistust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1427803278000 | amCalendar}}

Kaitseväe Tapa linnakus tervitati täna teenistust alustanud Ameerika Ühendriikide uut kompaniisuurust üksust ning tutvustati nende relvastust ja tehnikat, sealhulgas tanke M1A2 Abrams.

Kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ütles oma tervituskõnes, et Ühendriikide ja teiste NATO liitlaste kohalolu Eestis on meie jaoks oluline, sest see on heidutuseks igale võimalikule agressorile ja näitab, et NATO teeb oma liikmete kaitsmiseks kõike, mida vaja.

"Legendaarsele kindral Abramsile meeldis rõhutada lahinguvalmiduse olulisust ja Ameerika Ühendriikide üksuse paiknemine Eestis annab meile hea võimaluse koos harjutamiseks ja uute teadmiste omandamiseks," lisas Marran.

Kantsler tänas USA kaitseväelasi, et nad on Eestisse kaasa võtnud nii kindral Abramsi mõttemaailma kui ka kindrali järgi nime saanud tankid.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terrase sõnul näitab rasketehnika liitlaste tõsist suhtumist ja võimaldab ajateenijail treenida koos tankidega. Erukindral Ants Laaneots näeb tankides signaali, et USA on valmis vajadusel tooma juurde moodsa rasketehnikaga varustatud üksusi. Laaneots ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tankidega manööverdamiseks on keskpolügoonil ruumi küll, kiiresti oleks tarvis sõiduharjutustrassi ja laskevälja tankidele.

"Oluliselt raskem on ehitada välja tankide jaoks laskeväli. Pluss siis ohutustsoon peaks olema. Seda meil ei ole ja selle peaks kindlasti ja kiires korras ära tegema, kui me tahame püsivalt Eestis näha tanke," sõnas ta.

Eelmisel nädalal Eestisse jõudnud Ühendriikide kaitseväelased teenivad siin kolm kuud ning võtavad osa nii kaitseliidu õppusest Hunt kui ka suurõppusest Siil 2015, kus ameeriklased teevad koos Eesti ajateenijatega ja Ühendkuningriigi jalaväelastega vastutegevust 1. jalaväebrigaadi allüksustele.

Uus USA rotatsioon koosneb ühest tankirühmast ja kahest rühmast õhudessantväelastest. Tankirühm kuulub Ühendriikide maaväe 3. jalaväediviisi 1. brigaadi 7. rügemendi koosseisu, õhudessantväelased 173. õhudessantbrigaadi. Viimasest üksusest oli pärit ka esimene Ameerika Ühendriikide Eestis paiknenud allüksus, mis maandus Ämaris möödunud aasta kevadel.

3. jalaväediviisi 7. jalaväerügement on üks vanimaid Ühendriikide maaväe jalaväeüksuseid, mis loodi rohkem kui 200 aastat tagasi ja on osalenud 12 sõjas. Rügement on osalenud mõlemas maailmasõjas, Korea ja Vietnami sõdades, aga ka Iraagi ja Afganistani operatsioonidel.

Üksuse paiknemine Eestis on osa Ameerika Ühendriikide heidutusmeetmete operatsioonist Atlantic Resolve Kirde-Euroopas, mille eesmärgiks on NATO julgeolekumeetmete tugevdamine. USA hoiab Eestis kompaniisuurust roteerivat üksust.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: