Pantvangivõtjad Istanbuli kohtumajas tapeti, prokurör sai raskeid vigastusi ning suri teel haiglasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1427807309000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Relvastatud mehed võtsid täna Istanbuli kohtumajas pantvangi Türgi prokuröri Mehmet Selim Kirazi, kes juhib uurimist seoses teismelise poisi Berkin Elvani surmajuhtumiga, mis leidis aset valitsusevastastel meeleavaldustel 2013. aastal. Julgeolekujõudude tormijooksuga kohtumajale tapeti kaks pantvangivõtjat ning prokurör Kiraz sai raskelt vigastada ja suri teel haiglasse.

Reuters kirjutas, et kohtumajast kuuldi püssilaske ning selle peale otsustasid eriüksuslased majja siseneda. Pantvangivõtjad tapeti kohapeal, prokurör sai tulevahetuses raskelt vigastada ning suri teel haiglasse.

"Ta oli surnud kui me haiglasse jõudsime. Me andsime endast parima, aga ei suutnud teda päästa," vahendas Reuters haigla meditsiinitöötajat. Prokuröri surma on kinnitanud ka Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ja peaminister Ahmet Davutoğlu.

Päeval kirjutas Reuters, et vasakäärmuslaste rühmitus on võtnud prokuröri Istanbulis asuva Caglayani kohtumaja kuuendal korrusel pantvangi ja ähvardab teda tappa.

Pantvangivõtjad olid Türgis keelatud marksistliku rühmituse liikmed.

Revolutsiooniline Rahvavabastuspartei-Rinne (DHK-C) avaldas internetis foto prokurörist, kelle pead sihitakse relvaga. Veebi postitatud avalduses teatati, et prokurör tapetakse, kui nende nõudmisi ei täideta.

Rühmitus nõudis, et politseinik, keda süüdistatakse Berkin Elvani tapmises, tunnistaks oma tegu televisioonis ning et surmajuhtumiga seotud võimuesindajad toodaks n-ö rahvakohtu ette ning loobutaks süüdistustest nende vastu, kes osalesid protestides, mis korraldati Elvani nimel.

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu kohtus praeguste ja endiste sise- ning justiitsministritega võimupartei peakorteris Ankaras, et arutada pantvangikriisi.

Politsei evakueeris hoone ning pantvangivõtjatega alustati läbirääkimisi.

2013. aasta juunis leidis Türgis aset intsident, kus sel hetkel 14-aastast Berkin Elvanit, kes läks massimeeleavalduste ajal poodi leiba ostma, tabas pähe politsei pisargaasi kanister.

Poiss oli 269 päeva koomas, mille jooksul ta sai ka 15-aastaseks, kuid koomast ta ei ärganud ning suri Istanbuli haiglas.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani toona tehtud avaldus, et poiss kandis kaasas ragulkat ning oli võetud terroriorganisatsiooni, põhjustas suure pahameeletormi.

Berkin Elvani isa tegi avalduse, et prokurör vabaks lastaks: "Mu poeg on surnud, kuid ärge laske kellelgi teisel veel surra."

"Sa ei saa pesta verd verega," lisas ta BBC-le.

USA, Euroopa Liit ja Türgi on kandnud DHKP-C terroristlike organisatsioonide nimekirja. Sama rühmitus oli ka vastutav 2013. aastal USA saatkonna enesetapurünnaku korraldamise eest Ankaras, mille käigus hukkus üks valvur. 2001. aastal surid kaks politseinikku ning üks Austraalia turist DHKP-C rünnaku tagajärjel Istanbuli kesklinnas.

Jaanuaris vahistati üks mees, keda seostatakse sama marksistliku rühmitusega, selle eest, et ta väidetavalt viskas peaministribüroo suunas kaks granaati, mis siiski ei plahvatanud.

Türgi prokuröri Mehmet Selim Kiraz hoitakse relvaähvardusel pantvangis. Foto: AFP/Scanpix

Eriväelased. Foto: AP/Scanpix

Eriväelased. Foto: Reuters/Scanpix

Türgi politsei. Foto: Reuters/Scanpix

Toimetaja: Liis Velsker, Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: