Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõrva linn ning Helme, Põdrala ja Hummuli vald kaaluvad ühinemist

Foto: Valgamaalane/Scanpix

Valgamaal kaalutakse Eesti ühe suurema valla moodustamist. Helme vallavolikogu ettepaneku järgi võiks nelja omavalitsuse – Tõrva linna ning Helme, Põdrala ja Hummuli valla – liitumise järel moodustuda uus, ligi 6700 elanikuga omavalitsus. Sisuliselt soovitakse taastada kunagist Helme kihelkonda, kus elavaid inimesi ühendaks mulgi kultuur ja kombed.

Ilma Hummuli vallata on Tõrva linn ja ümberkaudsed omavalitsused üritanud liituda varemgi – siis jäi asi Helme valla rahva vastuseisu tõttu katki. Nüüd aga tuli ettepanek ühinemiseks just helmelastelt endilt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui neli omavalitsust otsustavad liituda, tekib rohkem kui 600 ruutkilomeetrise pindalaga territoorium, mis ulatub Viljandimaa piirini välja. Keskuseks saaks Tõrva linn, kus juba praegu linna- ja vallavalitsus ka tegutsevad.

Liitumise järel paraneks ametnike asjatundlikkus ja väheneks omavaheline rivaalitsemine. Probleem on aga see, et nii kauge maa puhul kaugeneks elanikud ja valla juhid veelgi.

"Kui kolm omavalitsust on maapiirkonna omad ja üks keskus, siis volikogu tasandil tuleb meie arvestuse järgi seis selline, et vähemalt esimesel perioodil on maainimeste soov tugevamalt arvestatud kui linnainimeste oma," rääkis Helme vallavanem Tarmo Tamm.

Rahvast võiks liita kihelkondlik ja mulgi kultuuri taust. Hummuli valla keskus on aga Valga linnale väga lähedal, nii et küsitlusel saadakse valida, kas igapäevaelus tunnetatakse suuremat tõmmet Tõrva või Valga poole. Praeguse valla poolitumist valla juhid ei usu.

"Iga päev on see teema järjest rohkem üleval – kas või lasteaias õpetatakse mulgi keelt ja kombeid – peab lähtuma, et need on ikkagi ajaloolised juured, mis on elu aluseks siiani olnud ja mis viib ka elu edasi," sõnas Hummuli vallavanem Enn Mihailov.

Põdrala ja Hummuli vallal ning Tõrva linnal on nüüd kaks kuud oma seisukoha kujundamiseks. Eesmärk on korraldada 2017. aasta valimised juba koos.

"Täna on väga palju kunstlikke tegevusi, mis eraldi olekuga seoses on – omavalitsuste vahelised arveldamised, kultuuriline ja sporditegevus, mis on koordineeritud täiesti erinevalt," ütles Tõrva linnapea Maido Ruusmann.

Küsitlused näitavad, et Valgamaal on kolm tõmbekeskust – Valga, Tõrva ja Otepää.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: