Barroso: Kreeka andis valijatele ebarealistlikke lubadusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jose Manuel Barroso.
Jose Manuel Barroso. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kreeka valitsus andis valijatele ebarealistlikke lubadusi, mida ta nüüd täita ei saa, sõnas endine Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso.

Oma valimiskampaanias lubas Syriza loobuda osaliselt kärpepoliitikast. Peaminister Alexis Tsipras lubas luua uusi töökohti ja tõsta miinimumpalka. Samas on Kreeka võlausaldajad andnud mõista, et nad ei toeta uut abipaketti, kui riik ei paku välja sisukat kulutuste vähendamise ja tulude suurendamise kava, vahendas BBC.

Kolmapäeval esitas Kreeka valitsus uued reformiettepanekud. Plaan näeb ette näiteks valitsuse tulude suurendamise läbi maksudest kõrvalehoidumise ja pettuste vähendamise ning läbi uue loterii, mis ergutab müügimaksu tasumist. Uus kava näeb aga ette ka lisakulutusi, sealhulgas pensionite väljamaksete suurenemist ja miinimumpalga tõstmist.

Nüüd otsustavad võlausaldajad, kas ettepanekud on piisavad abipaketist raha andmiseks.

Mullu oktoobris ametist lahkunud Barroso ütles BBC saatele Business Live, et Kreeka peaministri Alexis Tsiprase juhitud valitsusel on vähe kogemusi.

Ta ütles, et Kreeka nõudmised on teistele riikidele vastuvõetamatud. Intervjuus tõi Barroso välja, et Kreekat toetavad ka vaesemad riigid, kes ei ole nõus, et Ateena võlad kustutatakse.

Ta kutsus Kreekat üles võtma vastutust oma täbara rahalise seisu eest ning rakendama struktuurseid reforme, mis on tema sõnul praegu kõige tähtsam küsimus riigi jaoks.

"Saksamaa ega ükski teine Euroopa Liidu liige ei tekitanud Kreekas probleeme. Kreeka probleemid on struktuursed: madal tootlikkus ja varasemad valitsused," lisas ta.

Barroso tuletas meelde, et näiteks Iirima, Portugal ja Hispaania tulid raskest seisust välja ning Kreeka võiks seda sama teha. "Kreeka puhul ei ole midagi, mis takistaks edu saavutamast, kuid halb poliitika on Kreeka jaoks palju probleeme toonud," märkis ta.

Lahkumine euroalast on jätkuvalt võimalik

Barroso ütles BBC-le, et kuigi läbirääkimised abipaketi üle veel käivad, ei ole Kreeka lahkumine euroalast jätkuvalt välistatud. Tema sõnul oleks see küll negatiivne, kuid see ei tooks praegu kaasa nii suurt kahju, sest finantsturud on täna võrreldes möödunud aastatega enesekindlamad.

Samas seaks Kreeka lahkumine rahandusliidu idee kahtluse alla. "See murraks tabusid ja looks pretsedendi," märkis ta.

Barroso on praegu Princetoni ülikooli ja Genfi ülikooli külalisprofessor.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: