Tunne Kelam: Iraani tuumapoliitika on rajatud süsteemsele pettusele ({{commentsTotal}})

Tunne Kelam.
Tunne Kelam. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Europarlamendi saadik Tunne Kelam kirjutas, et eile kuue suurriigi ja Iraani vahel Lausanne´is sõlmitud tuumalepe on Iraani jaoks ajavõit, et sanktsioonide pitsitust leevendada. Iraani diktatuuri poliitika on tema sõnul rajatud süsteemsele pettusele.

Tunne Kelam kirjutas ERR-ile saadetud lühianalüüsis, et iga rahumeelset kokkulepet tuleb eelistada sõjategevusele, kuid Lausanne’i leppe puhul jäävad õhku rippuma põhimõttelised probleemid, millele raamkokkulepe kindlat vastust ei anna.

"Täiesti selge on see, et Teherani sundis kokkuleppele lõpuks alla kirjutama Iraani ohtlikult halvenenud majanduslik olukord, mis on seniste sanktsioonide tulemus ehk seaduskuuleka leeri taktikaline võit," teatas Kelam.

See on tema sõnul Iraani režiimile elutähtis hingetõmbeaja saavutamine, et sanktsioonide pitsitust leevendada.

"Hingetõmbeaja saavutamiseks võib lubada mida iganes, teades väga hästi, et partnerite jaoks on keerukas ning aeganõudev sanktsioone uuesti kehtestada," kirjutas Kelam.

Iraani tuumapoliitika on tema sõnul rajatud süsteemsele pettusele ja hämamisele nagu diktatuur ikka.

"Kui see nii ei oleks, miks ei ole nad võimelised andma rahuldavaid vastuseid ÜRO ning aatomienergiaagentuuri otsustele ja küsimustele?" küsis Kelam.

Aja võitmisest on tema sõnul huvitatud teisalt ka USA president Barack Obama, kes on USA usaldusväärsust tõsiselt kompromiteerinud ühepoolse tagasitõmbumisega iseenda kehtestatud punasest joonest Süürias ning vajab hädasti Ameerika välispoliitika võitu Lähis-Idas.

"Kaugemad tüsistused ei ole praeguse presidendi jaoks esmatähtsad, neid võib lühemas perspektiivis ignoreerida," kirjutas Kelam.

Ta arvas, et võib-olla oleks realistlikum rajada tulevik mitte olematu usalduse pikendamisele diktatuuri suhtes, vaid pigem suuremale usaldusele Iraani rahva vastu, kes varem või hiljem on valmis julmast diktatuurist vabanema.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: