Seadus keelab alla 14-aastase koolilapse bussist maha tõstmise

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kui seni oli üksjagu juhuseid, kus bussijuht või piletikontroll õpilaspileti koju unustanud lapse bussist maha tõstsid, siis nüüd on see seadusega keelatud.

"Uus ühistranspordiseadus annab bussijuhile ja kontrollidele õiguse ja kohustuse lugeda õpilase sõidusoodustuse saajaks ilmselgelt alla 14-aastase lapse, kuna vastavalt seadusele on meil üldine koolikohustus," selgitas riigikogu majanduskomisjoni nõunik Piia Schults Postimehele.

Tema sõnul tehti seadusemuudatus eesmärgiga välistada võimalusi, kus oma õpilaspileti kaotanud või teise jope taskusse unustanud algkoolilaps satub ebaturvalisse olukorda ehk näiteks jäetakse laps bussist maha, kuna tal puudub täispileti jaoks vajalik raha või on piletikontrolörid last dokumenti nõudes nii ära hirmutanud, et laps sellest tingitud segaduses bussist kas kontrollimise kohas või vales peatuses maha astub.

Nõunik selgitas, et tegelikult ei tohiks ka kehtiva seaduse alusel kedagi peatuste vahel bussist välja tõsta, aga kuna oli olukordi, kus laps on selles olukorras kahe peatuse vahel või vales peatuses maha astunud, siis sai uude seadusesse sõnaselgelt kirja pandud, et vedaja peab lapse sihtkohani viima.

"See annab bussijuhile võimaluse inimlikumaks käitumiseks - bussijuht ei pea kartma, et teda reeglite rikkumise eest karistatakse, kui kontroll avastab, et ta on ilma sõidusoodustust tõendava dokumendita õpilasele sooduspileti andnud," lisas nõunik.

Schults rõhutas, et uus regulatsioon ei tähenda aga, et ühistranspordis kõigilt alla 14-aastastelt õpilaspiletit enam küsida ei võiks, kuid kui õpilaspiletit ei esitata, siis on bussijuhil ja kontrolöril sõidusoodustuse olemasolu üle otsustamisel võimalus arvestada seda, et laps näeb ilmselgelt noorem välja kui teismeline.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: