Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täismahus AK video: Kadastik müüb aktsiaid, Linnamäe omandab Eesti Meedias enamusosaluse

{{1428248479000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Ärimees Margus Linnamäe omandab enamusosaluse Postimeest ja mitmeid teisi meediaettevõtteid koondavas Eesti Meedia kontsernis. NB! Täismahus videointervjuud Mart Kadastikuga saab vaadata käesoleva artikli lõpust.

Homsest Eesti Meedia aktiivsest juhtimisest taanduv Mart Kadastik müüb Linnamäele maha 29 protsendist aktsiatest 20, mis annab Margus Linnamäele kuuluvale UP Investile 70 protsenti Eesti Meedia aktsiatest, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Osa minu aktsiatest ma müün ära Margus Linnamäele, õigemini küll tema ettevõttele UP Invest, see on 100% tema firma ja võib rääkida, et Margus Linnamäele. Täna on 50-50 suhe väga hästi töötanud ehk siis tegevjuhtkond 50 protsenti. Aga nüüd, kui ma tegevjuhtkonnast lahkun, siis ma arvan, et on mõistlik ka selline strateegiline vastutus, sellise, teatud määral ikkagi ebamäärase 50-50 suhte asemel anda sinna, kus see on tegelikult ka teostatav pikas perspektiivis. Ehk see 50-50 suhe ei ole ettevõtetel olnud kunagi jätkusuutlik," selgitas Kadastik.

Kauaaegne kabinet jääb Kadastiku käsutusse ka edaspidi

Mart Kadastik on 32 aastat juhtinud alguses Postimeest ja seejärel Eesti Meediat. Tema tööruum jääb tema käsutusse ka nüüd, kus ta aktiivsest juhtimisest taandub. Nõukogu esimees käib tööl heal juhul korra kuus.

"Minu enda jaoks on see täiesti üheselt arusaadav, et ma lahkun tegevjuhtimisest. See tähendab seda, et ma ei tule igal hommikul tööle, mul ei ole sidet iga päev oma kolleegidega. Ma kaotan nendega selle vahetu igapäevase sideme ära," nentis Kadastik.

Selles kabinetis on Kadastiku ja kolleegide poolt langetanud Eesti ajakirjanduse jaoks määravaid otsuseid, nagu 1990. aastatel Postimehe erastamisprotsessi Heldur Tõnissoni kaasamine, samuti ka müük Schibstedile ja hiljem koos Margus Linnamäega tagasiostmine.

"Ma olin firmast lahkumise äärel emotsionaalselt enne seda tehingut juba, sest ka viimased aastad Schibstediga oli traumeeriv, sest kui norralased oli otsustanud Eesti Meedia ära müüa, siis see viimane paar aastat käis nendega väga suur võitlus firma kooshoidmise pärast," meenutas Kadastik.

Kadastik mõtles juhtimisest loobumisele juba 2013. aastal, siis kui Schibsted ettevõtte müüki pani. Kui aga leiti Margus Linnamäe, kes oli valmis Eesti Meedia ostma, siis otsustas Kadastik jääda. Et aidata ettevõtet, mille ta on ise üles kasvatanud.

Nüüd loobub ta lisaks igapäevasele juhtimisele ka paljuski oma osalusest ettevõttes. Talle kuulus seni 29% Eesti Meediast, väiksematele osanikele igale ühele 7 protsenti, mis kokku teeb 21 ja pooled aktsiad kuuluvad 2013. aastast seni ravimiärimeheks peetud Margus Linnamäele. Linnamäe ostab nüüd Kadastiku potist endale veel 20 protsenti ja saavutab meediaettevõttes enamusosaluse.

"Ma annan talle nii palju nõu kui ta vajab, aga mitte rohkem," kommenteeris Kadastik tulevikku.

Tehingu peab kinnitama veel konkurentsiamet.

Liiga suur osalus ühe mehe käes meediaettevõttes Mart Kadastiku sõnul vabale ajakirjandusele ohtlik ei ole. "Isegi kui 100 protsenti oleks ühe omaniku käes, siis meediaettevõttes ei saa see üks omanik siiski oma pilli järgi seda ettevõtet tantsima panna, sest kui see pill puhub mingites muudes ärihuvides, siis see usaldus, tarbija, lugeja poolt langeb kohe ja koos sellega on äri kokku kukkunud," märkis ta.

Ta tõi välja, et sarnane enamusosalus on tema kangel konkurendil Hans H. Luigel ka Ekspress Grupis.

Hennoste: Kadastiku ja Luige võitlus on olnud nagu "Tõde ja õigus"

Meediaekspert Tiit Hennoste võrdles Eesti Meedia ja Ekspress Grupi ehk Mart Kadastiku ja Hans H. Luige võitlust Anton Hansen Tammsaare "Tõe ja õigusega".

"Kadastik esineb üsna selgelt Vargamäe Andrese rollis. Ta on niisugune üpris võimukas ja tugev juht, kes tahab olla esimene, parim ja suurim jne. Eks tal on ka krutskeid, aga eks ikka vähem kui Luigel. Kas ta kaotab? Ma arvan küll, et kaotab. Ma ei usu seda juttu, et asendamatuid inimesi ei ole. Eriti Eestimaal," rääkis Hennoste.

Praegu ei otsitagi Kadastikule üht asendajat, vaid meediaettevõtet jäävad juhtima kaks praegu juhatusse kuuluvat meest, Toomas Issak ja Meelis Luht. Tiit Hennoste keeldub küll uskumast, et Kadastik tõesti oma juhipositsioonilt lahkub ja arvab, et hädas olles tuleb ta oma lapsukest ikka päästma.

"Kui selgub ikkagi, et midagi hakkab viltu minema, siis on endisel ülemusel, ükskõik millisel endisel ülemusel, väga suur soov sõna sekka öelda, eriti kui ta tunneb, et ta teab, kuidas asjad peaksid olema," sõnas Hennoste.

Ajakirjanduslikus mõttes oli Hennoste sõnul Kadastik päästeingel ka väikestele maakonnalehtedele, kui ta neist paljud Eesti Meedia alla kokku koondas.

Kadastik: konkurents Ekspress Grupiga pole enam nii terav

Mart Kadastik ütles, et meediamaastikul läks olukord ehk natuke pingelisemaks aasta tagasi, kui Schibstedi müügiga tekkis Ekspress Grupil võimalus osta endale Õhtuleht ja Ajakirjade Kirjastus, kuid konkurents on tervendav. Ja teisalt näeb ta, et Eesti Meedia on leidnud õigema nupu, mis ärilises mõttes töötab. See on kuulutuste äri.

"Selles mõttes meie konkurents Ekspress Grupiga ei ole enam nii terav, sest nemad ei ole sellele kuulutuste ärile üldse läinud," nentis Kadastik.

Peamine põhjus, miks Kadastik aga taandub, on selles, et tal on kadunud lihtsalt entusiasm meediaettevõtet juhtida ja ta tahab kirjutada raamatuid. Esimesed ilukirjanduslikud romaanid on tema sulest ka juba ilmunud.

"Mul ei ole isegi ühtegi, ei näe ühtegi objektiivset ega subjektiivset argumenti, põhjust, miks ma peaksin jätkama. Kui on võimalus teha seda, mida sa tahad teha, mida süda ihkab teha, siis tee seda," põhjendas Kadastik.

Nii kummaline kui see pole, siis 32 aastat Postimeest ja Eesti Meediat juhtinud mehele ei toodud viimasel tööpäeval isegi lilli ega löödud šampusepokaale kokku, keegi lihtsalt ei uskunud, et Kadastiku ja Eesti Meedia vahele ei saagi võrdusmärki tõmmata ja ta homme enam tööle ei tule. Sest Kadastik on alati istunud selles kabinetis, olnud meediamaastiku suur visionäär, nagu kolleegid teda nimetavad.

Nagu ta ise paradoksaalselt ütleb, et visioon on hakanud kaduma, nägemus sellest, milline on ajakirjandus näiteks kümne aasta pärast.

"Jah, ma võin mediteerida, see on rohkem rääkimiskunst rohkem, retoorika, aga ma ei tea. Mul pole õrna aimugi, mis kümne aasta pärast toimub, ja jumal tänatud, et ei tea," lausus Kadastik.

Täismahus intervjuu Mart Kadastikuga:

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: