California osariigis keelatakse koduomanikel aias muru ja taimede kastmine ({{commentsTotal}})

Tühi veereserv Los Angeleses.
Tühi veereserv Los Angeleses. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA California osariigi kuberner Jerry Brown kehtestas eelmisel nädalal oma osariigis kohustusliku veekasutuspiirangu eratarbijatele, sest neljandat aastat kestev põud on viinud osariigi veereservid miinimuni.

California osariigi kuberner Jerry Brown teatas veekasutuse piirangutest eelmise nädala neljapäeval, kui ta käis iga-aastasel lumekihi mõõtmisel Sierra Nevada mäestikus, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Ida-Californiat ja Nevada osariiki läbiva mäestiku nimi tähendabki hispaania keeles tõlgituna "lumine mäestik" ja igal aastal käiakse seal talve lõpus demonstratiivselt lumekihti mõõtmas. See lumekiht peaks tagama vee California osariigile terve suve jooksul.

Tavapäraselt on Philipsi asulas mõõdetud umbes pooleteise meetri sügavune lumekiht, kuid 1. aprillil seisid kuberner Brown ja teised ametnikud seal kuiva maa peal - lumekiht sel aastal Californiat veega ei aita.

Veekasutuse piirang tähendab seda, et kõik erakasutajad peaksid tarbima senisest 25 protsenti vähem vett. Juba aasta aega tagasi kuulutas Brown põua tõttu välja eriolukorra ja kutsus üles vabatahtlikult 20 protsendi võrra oma veetarbimist piirama.

Selle eesmärgiga väga hästi ei läinud ja seekord on tegemist kohustusliku ülesandega. Kuberneri määrust hakkavad ellu viima osariigi 400 piirkonna veeametid, kellel on õigus määrata trahve ja nõuda kohtu kaudu raiskamise lõpetamist, kui nad seda vajalikuks peavad.

Samuti keelatakse selle määrusega vaid ilu pärast kasvatatava muru kastmine. Selle asemel antakse koduomanikele võimalus asendada oma koduaias kasvavad taimed vett mittevajava täidisega ehk osariik annab koduomanikele raha selleks, et maastikukujundajad tuleksid nende kodu juurde, võtaksid välja palju vett vajava mulla ja taimed ning asendaksid selle kuiva täidisega.

Kuberner Brown ütles, et see aeg, mil California koduomanikud said vabalt kasutada puhast vett oma koduaia kastmiseks, on minevik. Samas ütles ta veel eile, et sellised ilmastikutingimused võivad ilmneda varsti igal pool mujal ja kõik peavad selleks valmis olema.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: