Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ja Venemaa raudteetranspordi leping seisab Euroopa Komisjoni taga

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Venemaa ja Euroopa Liidu jäised suhted takistavad kahe riigi vahelise raudteetranspordi avamist konkurentsile.

Uut raudteetranspordi lepingut Soome ja Venemaa vahel valmistati ette aastaid ja see on olnud valmis juba pikka aega. Nüüd on see aga sügisest saadik seisnud Euroopa Komisjonis, kus kontrollitakse, kas leping on kooskõlas Euroopa Liidu õigusega, vahendas Helsingin Sanomat.

Euroopa Komisjon ei ole nõustunud esitama lõplikku ajagraafikut uue lepingu heakskiitmiseks. Selle põhjus on Ukraina kriisi tõttu külmutatud suhted Venemaaga.

Leping avaks konkurentsi kaubavedude osas ka Vene poolele. Praegu on need Soome raudteeoperaatori VR monopol. Soomes sees aga on VR-il kaubavedudel juba võistlejaid.

Soome transpordi- ja sideministeeriumi kantsler Harri Pursiainen ütles, et vabariigi president andis volitused leping allkirjastada ligi aasta tagasi ning see saaks allkirjad kohe pärast seda, kui Euroopa Komisjon on lepingu heaks kiitnud. Soomes on Pursiaineni sõnul hakatud mõtlema, kas leping võiks allkirjad saada enne seda. Välisministeeriumi hinnangul ei ole sellele õiguslikke takistusi.

Pursiainen meenutas, et rahvusvahelise lepinguga on vaja läbi teha mitu protseduuri, enne kui selle võib Eduskunnale heakskiitmiseks esitada. Ta soovib, et asjad läbi arutatud lepinguga liiguksid viimaks edasi. Selle eeldus on muidugi see, et ka Vene osapool nõustub avaneva raudteetranspordi konkurentsiga.

"On ju meil teadagi juba praegugi Venemaaga leping raudteetranspordi kohta. Seda oli vaja uuendada, kuna praegusel hetkel on leping vastuolus EL-i õigusega," ütles Pursiainen.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: