Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettai: koalitsioonilepe ongi rohkem tööplaan kui visioonileping

Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professori Vello Pettai ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et Reformierakonna, IRL-i ja SDE vahel sõlmitud koalitsioonileping on pigem tööplaan kui visioonileping.

Kui nüüd vaadata koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud lubadusi ja seda, mida valimiste eel lubati, siis kui suured käärid nende vahel on?

Kõik osapooled on pidanud järeleandmisi tegema. Paljud suured lubadused kas arvudes või üldse põhimõtetes on natuke koomale tõmmatud ja nõnda on see uus kolmikliit lõpuks sündinud.

On jõutud juba ette heita, et leppes on palju detaile. Aga sellist suurt ideed sellest ei paista. Kas see lepe toob põhimõttelisi muutusi meie elu edenemiseks?

Võrreldes varasemate koalitsioonilepetega on juba esileheküljel pikk preambula ja hästi pikk lause, kus öeldakse, et valitsus tegeleb nii madalapalgalistega kui ka laste toetamisega ning riigi julgeolekuga ja siis tulevad alles plaanid. Seal see sõnum on palju hägusam kui mõningatel varasematel aastatel.

Näiteks 2011. aastal Andrus Ansip kuulutas, et lihtsalt tuleb konkurentsivõimeline majanduskeskkond. Ja kõik muu sellest johtus.

Praegune pilt peegeldab kolmikliidu sünni raskusi, aga teistpidi on umbes kümnel leheküljel põhimõtted ära räägitud ja seletatud ning paljud asjadest on piisavalt konkreetsed, et need viiakse ka ellu.

See lepe on 38 lehekülge teksti lubadustega parandada, tõhustada, toetada jne, kuid väga vähe kas või kuupäevi, millal miski teoks võiks saada. On see koalitsioonilepingute puhul tavaline?

Võrdlemisi küll. Vaataksin neid asju kolmes etapis. Visioonidokumendid olid need, mis olid enne valimisi. Erakonnad käisid välja oma suured mõtted-unistused, rahvas tegi oma valikud ära. Jõud, kes leidsid kompromissi tulid kokku ja koostasid töödokumendi.

Tõsi, kuupäevi veel väga pole, aga need veel tulevad. Iga valitsus töötab tööplaanide alusel ja need hakkavad selguma juba lähinädalatel.

Räägime ka persoonidest: on see mõistlik, et mitmed suuri protsesse alustanud ministrid peavad nüüd lahkuma või viiakse teise ministeeriumi?

Mõnes mõttes on huvitaval kombel üks koalitsiooni leppe punktidest juba ellu viidud. Nimelt riigireformi alajaotuses on kirjas, et "soodustame ametkonna roteerumist ametkondade vahel". Nagu näeme, et mõned inimesed on tõesti roteerunud ja läinud uutele ametikohtadele.

Siiski, see tekitab küsimusi, sest mõningad suuremad reformid, millega on eelmises valitsuses alustatud, peavad jätkuma teiste ministrite käe all. Paratamatult tuleb teatepulk üle andma järgmistele ja jääda lootma, et nemad viivad selle ilusasti ellu.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: