"Vabariigi kodanikud": tagasiastumiskultuur pole poliitikas piisavalt arenenud ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Riigikogu saadiku tagasikutsumine on Eestis võimatu ning rahvaasemik lahkub parlamendist üldjuhul vaid siis, kui ta on kriminaalkorras karistatud. "Vabariigi kodanikud" arutas, kas see on õiglane ja kas see peab nii ka jääma.

Tartu Ülikooli kriisikommunikatsiooni lektor Ilona Leib ütles, et Eesti probleem on selles, et tagasiastumiskultuur pole piisavalt arenenud.

"Kui sa ikkagi oled millegi häbiväärsega hakkama saanud, siis kaalu seda võimalust tagasi astuda. See annab võimaluse nii erakonnal kui ka poliitikul endal kunagi jätkata," imestas Leib.

Mõnel juhul võib tema sõnul piisata ka vabanduse palumisest. "Vabandamine mõjub vabandamisena ainult siis, kui ta on mõeldud tõsiselt, kui ta on sisustatud ja sellega on tõsi taga."

Vabandamine ei pruugi tähendada, et sellega süüd tunnistaks. Leib märkis, et poliitiline kommunikatsioon tunneb küllalt juhtumeid, kus vabandamine on lihtsalt hädavajalik selleks, et minna üldse edasi.

"Vabandamine võib lihtsalt näidata, et sa oled inimene ja see on ainus võimalus kuskil ausa näoga edasi käia. Eriti avalikus ametis, nagu riigikogu liige," sõnas Leib.

Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar ütles, et vabandada saab näiteks seetõttu, et keegi on teinud tüli ilma ennast süüdi tunnistamata, et ta kuriteos süüdi on. "Need ei pea tõesti koos käima: vabandamine ja süü tunnistamine," lausus Saar.

Valimiste valvur ja Vabaühenduste Liidu poliitikaekspert Alari Rammo avaldas imestust, miks just riigikogu liikmeid oma toolilt kangutama peab.

"Ministrid astuvad tagasi ilma, et neid oleks kohtus süüdi mõistetud. Samuti äriühingute juhid. Mille poolest riigikogu liikmed erinevad," tõstatas ta küsimuse.

Ilona Leib tuletas meelde, et erinevatel erakondadel on erinevad väärtused, mis käivad selle parteiga kaasas.

"Mingid asjad, mis on ühele erakonnale etteheidetavad, ei ole sugugi teistele. Sest kõik need valijad, kes on oma hääle andnud, ei ole kunagi ette kujutanud, et see erakond ei salli oma ridades kriminaalkorras süüdi mõistetud inimest, kuigi ta pole veel süüdi mõistetud," märkis Leib.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: