Siseministri meilikasti lukustamises süüdistatav IT-spetsialist sai suure rahakaristuse ({{commentsTotal}})

Andmed veebis.
Andmed veebis. Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Harju maakohus mõistis mullu augustis siseministri ja PPA peadirektori meilikasti lukustamises süüdistatavale IT-spetsialistile täna üle 13 000 euro suuruse rahalise karistuse.

Kohus tunnistas siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) endise töötaja Mart Pirita süüdi arvutisüsteemi ebaseaduslikus häirimises ja mõistis talle 13 159,80 euro suuruse karistuse.

Kohus mõistis Piritale sama karistuse, mida nõudis talle kohtuvaidluses riigiprokurör Piret Paukštys.

Vandeadvokaat Raul Ainla leidis kohtuvaidluses, et tema kaitsealune tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.

"Vaidlustan kohtuotsuse tõendamatuse ja kuriteokoosseisu puudumise tõttu. Seadusandja tahteks ei olnud kriminaliseerida iga väikesemahuline arvutisüsteemi häirimine, vaid just ulatuslikud teenusetõkkeründed (nt Spamming; DoS, Ddos). Õigusriigis ei saa ju olla õige, et iga arvutikasutamine on kriminaliseeritud, sest iga arvutikasutamine häirib (koormab) mõne arvutisüsteemi tööd," ütles Ainla ERR-ile.

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt sisestas Pirita seadusliku aluse ja volituseta 2014. aasta augustis siseministeeriumi haldusala töötajate kaugligipääsu portaalides 14 kasutaja kasutajatunnused ja ebaõiged paroolid, mille tulemusena nende kontod blokeerusid ja töötajate kaugligipääsu arvutisüsteemi toimimine oli häiritud.

Eesti Päevaleht kirjutas mullu 27. augustil, et prokuratuuri väitel läksid Pirita tegevuse tõttu lukku siseminister Hanno Pevkuri, politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri, SMIT-i direktori Merle Küngase ja veel 11 SMIT-i töötaja meilikastid.

Mart Pirita end süüdi ei tunnistanud.

Karistusseadustik näeb süüdimõistmisel ette rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: