Amnesty International nõuab sõjavangide hukkamiste uurimist Donbassis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Separatist Arseni Pavlov ehk
Separatist Arseni Pavlov ehk "Motorola" Autor/allikas: TASS/Scanpix

Rahvuvsvaheline inimõigusorganisatsioon Amnesty International teatas, et leidis uusi asitõendeid sõjavangide mahalaskmistest Ida-Ukraina separatistide poolt.

Amnesty International märgib, et Vene-meelsed separatistid rikuvad vangi võetud Ukraina valitsusväelasi koheldes rahvusvahelise õiguse norme. Organisatsioon nõuab, et pärast pädevate võimuorganite poolt korraldatavat kohtulikku uurimist tuleb süüdlased vastutusele võtta, vahendas BBC venekeelne toimetus.

"Vangide ja haavatute piinamine, mõnitamised ning tapmised on sõjakuriteod. Nende juhtumite uurimine peab algama võimalikult kiiresti ning see peab olema täielik ning erapooletu," rõhutab Amnesty International.

Õiguskaitsjad kinnitavad, et nende valduses on videosalvestis Donetski lennujaama kaitses osalenud Ukraina valitsusväelase Ihor Branovitski ülekuulamisest. Ka YouTube'i üles pandud salvestisel on näha näkku löömise tunnuseid. Branovitski oli separatistide käes vangis ning seejärel ta tapeti. Õiguskaitsjate kinnitusel lasi üks separatist ta maha. Branovitski surnukeha anti üle tema lähedastele ning matused toimusid 3. aprillil.

Ukraina võimud uurivad praegu juhtumi asjaolusid.

Amnesty International on uurinud vel üht Ukraina sõjavangide videot ning Donetski surnukuuris tehtud ülesvõtteid surnud valitsusväelastest. Surnukehadel on rinna piirkonnas ja peas näha kuulihaavu. Need sõjaväelased olid võetud vangi 12.-18. veebruarini Debaltseves.

Õiguskaitsjad rõhutavad, et isehakanud Donetski rahvavabariigi liidrid peavad kohustama oma võitlejaid rahvusvahelistest humanitaarreeglitest kinni pidama.

Käesoleva nädala alguses tunnistas separatistide üke ninamehi Arseni Pavlov ehk Motorola ajalehele KiyvPost, et ta lasi maha 15 vangistatud valitsusväelast. Hukatute seas olevat olnud ka Branovitski.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: