Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaidlused haldusreformi osas ootavad koalitsiooni alles ees

Autor/allikas: ERR

Kolmikliidu osapooled on uue haldusreformi kava osas lootusrikkad ning ütlevad, et eeldused on selle elluviimiseks paremad kui neli aastat tagasi. Samas hoiti haldusreformi kava koostamine koalitsioonikõnelustest lahus, sest see peidab endas liiga palju vaidlusi.

Koalitsioonileppe järgi on haldusreformi eest vastutaja peaminister ning selle sujuvamaks elluviimiseks loodi rahandusministeeriumis riigihalduse ministri koht, mida täidab reformierakondlane Arto Aas.

Paika pannakse kriteeriumid, millele mitte vastavad omavalitsused peavad 2017. aastal liituma. Kriteeriumid lähtuvad omavalitsuse poolt osutatavate teenuste kvaliteedist.

Peaminister Taavi Rõivas ütles ERR-i uudisteportaalile, et eeldused reformi elluviimiseks on head.

"Mul on usk ja lootus sellesse, et praegu kokkulepitud põhimõtteline kava, mismoodi haldusreformi ellu viia, on mitte ainult kolmele erakonnale vastuvõetav, vaid, et ta on reaalselt ka selline kava, mille järgi on ka võimalik haldusreformi ellu viia," sõnas Rõivas.

"Me ei ole naiivsed, me ei arva, et seda saab olema lihtne teha. Aga me pingutame selle nimel ja see on kõikide partnerite ühine soov olnud," lisas ta.

"Ma usun, et see on väga mõistlik plaan ja see ei pane vägisi kokku neid omavalitsusi, kes niigi väga hästi hakkama saavad. Ja see annab päris suure rolli kohalike inimeste otsustele. Aga kui need kohalikud otsused jäävad kuhugi kännu taha kinni, on võimalik juba edasi tegeleda," ütles Rõivas veel.

Kõige valusam oli eelmise nelja aasta jooksul haldusreformi puudutav vaidlus Reformierakonna ja IRLi vahel. IRL süüdistas Reformierakonda reformi otseses pidurdamises.

Koalitsioonipartner Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et ühemõtteline poliitiline tahe haldusreformi teha on selles koalitsioonileppes sees. "Me oleme kokku leppinud, et peaminister isiklikult peaks vastutama haldusreformi koordineerimise eest. Ma usun, et see on teema, mis peab olema vaba poliitilisest ja erakondlikust vastasseisust. Need kaks lähtealust lubavad olla lootusrikas, et haldusreform kokkulepitud kujul rakendub," leidis Reinsalu.

"IRL on kogu aeg olnud seisukohal, et haldusreform on vältimatu selleks, et maapiirkonnad oleksid konkurentsivõimelised ja elu arenes kogu Eestis," ütles Reinsalu.

Ees ootavad tulised vaidlused

Sotside esimees Sven Mikser arvab, et eeldused haldusreformi ellu viimiseks on kindlasti paremad, kui nad olid neli aastat tagasi, mil haldusreformi eest vastutaja oli ilma portfellita minister peaministriga hoopis erinevast erakonnast - Siim Kiisler.

"Kui suured on erinevused meie kahe koalitsioonipartneri vahel, eks selles peavad nemad ise selgusele jõudma, aga loomulikult ei ole sotsiaaldemokraadid siin mingil juhul kõrvaltvaatajad. Ka meie oleme huvitatud sellest, et lahend, mis haldusreformist leitakse ei süvendaks ääremaastumist, vaid hoopis vähendaks seda. Ka meie oleme seal oma visiooniga aktiivselt osalised," sõnas ta.

Mikser ütles, et hetkel annab koalitsioonilepe kavale ainult raamistiku, mis tuleb veel sisustada väga konkreetse kavaga.

"Hetkel ei ole ka selgeks vaieldud neid kriteeriume, mis uutele haldusreformi järgsetele omavalitsustele seatakse ja millele vastavust olemasolevate omavalitsuste puhul hakatakse hindama," lausus Mikser.

"Eeldused on paremad, konkreetset kava hetkel veel ei ole. Kindlasti tulevad selle üle tulised vaidlused," sõnas Mikser.

"Võib öelda, et me ei tahtnud paralleelselt koalitsiooniläbirääkimistega võtta lauale täiesti eraldi mahukat ja tervet konverentside sarja mõõtu välja andvat teemat," lõpetas Mikser.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: