Koalitsioonis puudub üksmeel, kes peaks kooseluseaduse rakendusaktid välja töötama

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Kui justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) leiab, et kooseluseaduse rakendusaktide väljatöötamisega peaks tegelema riigikogu, siis kaitseminister Sven Mikser (SDE) ja peaminister Taavi Rõivas (Re) on teist meelt.

Kui "Aktuaalne kaamera" küsis tänasel valitsuse pressikonverentsil, miks ei ole valitsusleppes ühtki viidet kooseluseaduse kohta, siis Reinsalu sõnul puudus sel teemal kõnelustel ühine seisukoht.

"On mitmeid asju, mida partnerid tõdesid ühiselt, et need ei peaks olema valitsusleppes, kuna nendes ei ole kokku leppinud. Seetõttu kooseluseaduse küsimus ja edasine menetlemine peaks jääma parlamendi otsustada," vastas Reinsalu.

"Kui parlamendiliikmetel on soovi eelnõu menetlemisega ja rakendusaktidega edasi tegeleda, siis tahe peab tulema parlamendist. Kokkuleppe meil on, et valitsuse poliitilises agendas seda küsimust pole," lisas ta.

Sotsiaaldemokraatide esimees Sven Mikser sellise käsitlusega ei nõustunud. Ta selgitas, et kui parlament on mingi seaduse vastu võtnud, siis rakendusaktide väljatöötamine on normaalse protseduuri kohaselt valitsuse tööülesanne.

"See, et rakendusseadusi peavad hakkama kirjutama parlamendisaadikud, ei ole hea ja normaalne demokraatlik praktika. Kuivõrd see seadus on vastu võetud ja ootab rakendusakte, siis on valitsusel mõistlik nende rakendusaktidega parlamendi ette minna enne, kui meid sunnib selleks mõni kohtulahend," rõhutas Mikser.

Peaminister Rõivas märkis, et ta ei mäleta juhtumit, kus rakendusaktide üle oleks suur poliitiline diskussioon tekkinud.

"Usun, et see debatt, mis Eesti ühiskonnas toimus, võiks jääda selja taha. Aktsepteerime seda, et inimestel on erinevaid vaateid. Aga ma küll ei näe, et me peaks uuesti kuidagi rakendusaktide kirjutamise käigus avama täiesti uut poliitilist debatti," sõnas Rõivas.

"Kui seadused on vastu võetud, siis õigusriigis nad ka jõustatakse," lõpetas peaminister.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: