Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lauristin: isikutevahelised pinged lõhuvad valitsuse enne nelja aastat

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eurosaadik Marju Lauristin (SDE) ütles ERR-i uudisteportaalile, et kuigi värske koalitsioonilepe vääriks ellu viimist, arvab ta, et isikutevaheliste pingete tõttu laguneb valitsus enne nelja aastat.

Lauristin märkis täna Tallinnas antud intervjuus, et kuigi koalitsioonilepe ise on sotsidele vastuvõetav, siis valitsuse koosseisuga ei saa rahul olla.

"Võimalused siin edukalt ja efektiivselt neli aastat tegutseda on minu meelest suhteliselt kesised. Valitsusse on sisse programmeeritud isikutevaheline koostöövõime puudumine," sõnas Lauristin.

"Ilmselt see valitsus vajab mingi aja pärast reformi. Vajab reformi kas siis selles mõttes, et osalised vahetuvad, või kukuvad välja mõned ministrid, kes selles koosseisus lihtsalt ei suuda teistega koos töötada. Aga midagi siin ilmselt selle nelja aasta jooksul muutub," arvas veteranpoliitik.

Sotsid võivad võimuleppega rahul olla

Lauristin tõdes samas, et hiljuti sõlmitu valitsuslepe väärib täitmist ning sotsid võivad sellega tema hinnangul eriti rahul olla. "Sotsidel on isegi rohkem kui mõnel teisel erakonnal põhjust sellega rahule jääda," ütles ta.

Lauristini sõnul näitab koalitsioonileping, et Taavi Rõivase teine valitsus on väga tugeva sotsiaalse suunitlusega.

"Sellised asjad nagu lastetoetused ja miinimumpalga kasv on tüüpilised sotsiaaldemokraatliku poliitika põhialused. Ja mul on hea meel, et teised erakonnad, kes on nüüd valitsuses, on võtnud need enne juba oma programmi. See näitab seda, et siin ei tule pikka kaklemist, vaid tõepoolest neid asju viiakse ellu. Selle valitsuse tegevuse tulemused kujunevad paljudele inimestele puhtpraktilises mõttes soodsaks," arvas ta.

Leping on aus ja konkreetne

Lepingu sisust veel rääkides arvas Lauristin, et seekordne võimulepe on palju konkreetsem kui eelmised ja see on hea. Ta ütles, et kuigi leppele on süüks pandud seda, et seal kasutatakse palju väljendeid "analüüsima", "kaaluma" jne, siis pole see Lauristini hinnangul halb.

"Minu meelest on aus, kui öeldakse välja, et me väga kindlad ei ole. Ei anta kindlat lubadust, et nüüd me teeme ära, vaid öeldakse, et nüüd me hakkama sellega tegelema ja siis on võimalik ajakirjanikel ja valijatel kontrollida, mis see kaalumine ja analüüsimine tähendab," rääkis ta.

"See, et suuri sõlmküsimusi ei lubata ära lahendada, või on võetud lahjemaks neid asju, mis lubati, on muidugi kurvastav," lisas Lauristin.

Maksureform ja haldusrefom jäävad lahendamata

Lauristin tunnistas, et tema jaoks on väga tähtis teema haldusreformi ja ta kardab, et haldusreformi tabab sama saatus, mis Mart Laari valitsust 1999. aastal, kui see pingete tõttu lagunes.

"Ma väga kardan, et seekord tabab seda sama saatus ja selline ebamäärasus halduses on Eestile väga kahjulik."

Ummikus on Lauristini sõnul ka maksureformi teema. "IRL tõstis selle suure käraga sisuliselt reformi pakkumata. See, millest on räägitud, millest ka OECD on rääkinud, on kogu maksude struktuuri tasakaalustamine. Küsimus ei ole selles, et tõstame siit natuke, langetame siit natuke. See ei ole maksureform. See, et me lisame maksuvabale miinimumile veel midagi, ei ole maksureform, sest põhimõte ei muutu. Küsimus on ikkagi kinnisvaramaksudes, kapitalimaksudes, selles, kuidas tasakaalustada ettevõtja jaoks rasket koormat. Need kõik on praegu laualt ära võetud," rääkis Lauristin.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: