Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ELF-i talgulised korrastavad haruldase liblikaliigi elupaika Saaremaal 

Foto: ERR

Saaremaal Lääne-Saare vallas peetakse täna-homme ainulaadseid talguid: Eestimaa Looduse Fondi (ELF) talgulised korrastavad pisiliblika Alpi-tumekoi maailma ainsat elupaika.

Mõned kilomeetrid Lääne-Saare vallas asuvast Euroopa keskpunktist eemal asub lausa kogu maailma mõistes samuti üks oluline ja ainulaadne paik. Nimelt ainult seal ühes metsatukas kogu maakeral peaks suvel paaril nädalal elama ja lendama väike liblikaliik, Alpi-tumekoi, kelle avasid seal 1994. aastal juhuslikult Soome entomoloogid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on ta pandud teiste Eesti ilusate ja suurte liblikate taustale, või keskele, et näidata kui väikse putukaga tegelikult tegemist on. Ja see on siis maailma haruldus - Scythris penicillata," näitas liblikateadlane Urmas Jürivete..

ELF korraldab tihti talguid erinevate liikide elutingimuste parandamiseks, aga nn liblikatalguid tehakse Eestis tõesti esmakordselt

"Praegusel hetkel on niimoodi, et kanarbik ründab peale, männid tekitavad varju. Ja selle liblika toidutaim on siiamaani veel kindlaks tegemata. Kui me saaksime selle liblika ikkagi päästa ja täpsemalt uurida, et mida ta sööb ja kuidas ta elab," rääkis Urmas Jürivete.

"Kui ma seda väikest tegelast nägin, siis lausa kahju hakkas sellest tegelasest, et teda nii vähe on. Nüüd tahaks veel rohkem tööd teha!" ütles talguline Ena Mets.

Kuidas kanarbiku kitkumine ja puude saagimine liblikaliigile mõjub, seda saab kontrollida alles juunis-juulis, kui liblikad peaksid lendama hakkama.

"Suvel, kui tema lennuaeg on, siis õitsevad siin madarad - hobumadar ja valge madar. Ja siis nende õite peal nad armastavad istuda. See on ka üks nipp, kuidas teda kätte saada," rääkis Urmas Jürivete.

Umbes hektarisuuruse Alpi -tumekoi elupaiga korrastamisega ei tohi ka liiale minna, sest siinsamas kõrval metsas elab liblikateadlase Urmas Jürivete kinnitusel arvatavalt teine ainulaadne liblikaliik, kes tahab elada just pimedas metsas.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: