Neli kandidaati ütlesid, millist eesmärki hakkaksid nad TTÜ rektorina esmalt ellu viima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Eesti üks mainekamaid ülikoole, Tallinna tehnikaülikool saab tuleval kuul endale uue rektori.

Täna toimus nelja rektorikandidaadi viimane suur avalik väitlus ja kõik nad rõhutasid, et Tallinna tehnikaülikoolis tuleb tõsta õppekvaliteeti, rahvusvaheliste õpilaste osakaalu ning tõhustama peaks koostööd ettevõtlusega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rektorikandidaadid Jaak Aaviksoo, Jakob Kübarsepp, Andrus Salupere ja Mart Ustav tõid välja ühe selge eesmärgi, millega nad hakkaksid tulevase rektorina kõigepealt ülikoolis pihta.

"TTÜ maine kasvatamine eelkõige, õppetöö kvaliteedi edendamine, aga loomulikult tahaks teaduses Tartu ülikoolile vähemalt järele jõuda," ütles rektorikandidaat Jaak Aaviksoo.

"Teadus, kaheldamatult. Õpetamine ja loomulikult teadustulemuste rakendamine ettevõtluses," lausus rektorikandidaat Mart Ustav.

"Teadus ja teadusarendustegevus on ülikooli jaoks üliolulised asjad. Aga samas inimpotentsiaali arendamine, kes viib edasi Eesti ühiskonda ja Eesti majandust, on prioriteet üks," sõnas rektorikandidaat Jakob Kübarsepp.

"Karjäärimudel tuleb ellu viia, käivitada ja juurutada, et oleks inimestel kindel perspektiiv, mis nendega ülikoolis töötamise ajal saab juhtuda," tõi välja rektorikandidaat Andrus Salupere.

Ülikooli õppejõudude kindlustunde suurendamise kõrval tuleks tema sõnul kindlasti arendada klassikalisi insenerierialasid.

"Eestil on vaja mehaanikainsenere, ehitusinsenere, mäeinsenere, energeetikud, keemiainsenere, meil on vaja IT-spetsialiste," loetles Salupere.

Kõikide kandidaatide hinnangul on vaja ülikoolis vähendada bakalaureuse õppekavade arvu ja suurendada magistri- ja doktoriõppe osa. Aaviksoo sõnul tuleks aga üldse õppekavu vähendada, et tehnikaülikool koolitaks spetsialiste, keda Eestil on tõesti vaja.

"Kui me teeme midagi väga hästi, siis me võime kindlad olla, et saame elus hakkama, saame rahvana hakkama. Kui meil on hea haridus, siis me saame ka inimesena elus hakkama. Kui meil on igast asja natukene ja kõik on kesine, siis on palju raskem," märkis Jaak Aaviksoo.

Praegu on TTÜ-s välisõpilaste osakaal 10%. Kui Aaviksoo mainis, et TTÜ veelgi rahvusvahelisemaks muutmine ei pea olema eesmärgiks omatte, siis ülejäänud kandidaatide hinnangul peaks see kindlasti suurenema 20 protsendile.

"Arenguruumi on meil võib-olla kõige rohkem, ma arvan, isegi mitte välisüliõpilaste arvus, vaid ma arvan, et arenguruumi on siin välismaiste akadeemiliste persoonide mõttes," leidis Kübarsepp.

Siiani jätab soovida ettevõtjate ja ülikooli vaheline koostöö. Erinevalt teistest kandidaatidest peaks siin Ustavi sõnul olema initsiatiiv ülikooli poolel.

"Teadlane peab minema ettevõtja juurde, osalema selles protsessis, saama aru, kuidas ta saab paremini panustada selle ettevõtte tegevusse," selgitas Mart Ustav.

Uus rektor astub ametisse septembris.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: