Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Spetsialist: on häiriv, et riik kasutab kütuseaktsiisi puhtalt eelarve täiteks

Foto: ERR

TTÜ rahvusvahelise maksuõiguse lektor, vandeadvokaat Marko Saag ütles, et riik ei kasuta kütuseaktsiisi enam otstarbeliselt, vaid puhtalt riigikassa täitmiseks. Aktsiisitõus mõjutab tema sõnul aga kogu majandust.

"Mulle on kõige häirivam selle tõusu puhul see, et aktsiisi ja kütuseaktsiisi on hakatud võtma puhtalt kui fiskaalse eesmärgiga maksu," rääkis Saag ETV saates "Terevisioon".

Ta selgitas, et oma olemuselt eristab aktsiise otsestest maksudest ja käibemaksust eelkõige just see, et tal on lisaks fiskaalsele iseloomule ka regulatiivne eesmärk. "Läbi aktsiiside üritatakse muuta ühiskonna käitumist, soodustada teatud käitumist ja piirata teatud käitumist," sõnas Saag.

Saag nõustus saatejuht Urmas Vainoga, kes pakkus, et tubakas ja alkohol kirjeldab seda kõige lihtsamalt - alkoholiaktsiisi kasvatatakse selleks, et vähem joodaks ja teiselt poolt suunatakse ka osa nendest rahalistest vahenditest selle sama valdkonnaga tegelevatele organisatsioonidele.

"Kui me vaatame kütuseaktsiisi, siis sellest aastast jõustus ju ka teeseaduse muudatus, mis sidus lahti kütuseaktsiisist teede rahastamise. Täna puudub kütuseaktsiisil tegelikult selge eesmärk või teda ei kasutata enam sihtotstarbeliselt. Ta täidab justkui nagu ainult fiskaalselt eesmärki ehk eelarve täitmise eesmärki. See ei saaks olla aktsiisi puhul domineeriv," lausus vandeadvokaat.

"Seda silmas pidades rääkida aktsiisi tõusust valimislubaduste kulutuste katteks tundub mulle natuke kohatu," ütles ta veel.

Saag rääkis, et laias laastus mõjutab kütuse ja aktsiisi hinna tõus kõike ja toob kaasa hinnatõusu. "See mõjutab tervet majandust ja ka inflatsiooni," lõpetas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: