Eesti keeldus ühisest piirivalveõppusest Venemaaga ({{commentsTotal}})

Eesti-Vene piir.
Eesti-Vene piir. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti keeldus osalemast Venemaa eestvedamisel peetavatel piirivalve ühisõppustel Zapad 2015. Siseminister Hanno Pevkuri sõnul koordineerivad ja korraldavad Venemaa Föderatsiooni läbiviidavat piirivalve ühisõppust teiste hulgas organisatsioonid, mis on vahetult seotud Eston Kohveri röövimisega Eesti territooriumilt.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Martin Luige ütles, et piirivalve ühisõppus pidanuks toimuma ajavahemikul märts-juuni ning õppuse kirjelduse kohaselt seisnenuks see eeskätt informatsiooni vahetamises. Lisaks Eestile on sellest keeldunud ka Läti ja Leedu.

"Raske öelda, millises mahus ühisõppus pärast mitme riigi keelduvat otsust toimuda võib," lisas Luige.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul koordineerivad ja korraldavad Venemaa Föderatsiooni poolt korraldatavat piirivalve ühisõppust muuhulgas organisatsioonid, mis on vahetult seotud Eston Kohveri röövimisega Eesti territooriumilt.

"Lisaks tasub märkida, et Venemaa kasutab piirivalveõppuse nimena sama nime sõjaväelise suurõppusega Zapad, mis tekitab tõsiseid küsimusi õppuse sisu ja eesmärkide, sh propaganda eesmärkide, osas. Arvestades eeltoodut, samuti üldist julgeolekuolukorra muutust ning Venemaa Föderatsiooni käitumist seoses Ukrainaga, ei pea me võimalikuks osaleda Venemaa Föderatsiooni poolt läbiviidaval piirivalve ühisõppusel Zapad 2015," kommenteeris Pevkur.

Urmas Paet ütles, et saatis Euroopa Liidu välisasjade kõrgele esindajale Federica Mogherinile, Euroopa Komisjoni migratsiooni ja siseasjade volinikule Dimitris Avramopoulosele ja Euroopa piirivalveagentuuri Frontex juhile Fabrice Leggerile märgukirja, et Läänemerega piirnevate Euroopa Liidu riikide ja Venemaa piirivalveteenistuste ning Frontexi planeeritav juuni lõpuni kestev ühisõppus Zapad 2015 ei ole praeguses rahvusvahelises olukorras sobilik.

Paet tõi kirjas välja, et Venemaa kasutab ühisõppusel oma relvajõude, millega teised osalejad pole nõustunud.

"Eesti, Läti ja Leedu ei osale minu andmetel nendel ühisõppustel ning on sellest ka asjassepuutuvaid teavitanud," ütles Paet. "Võttes arvesse ülaltoodud argumente, soovitan ümber hinnata nende õppuste sobilikkus ELi riikidele ja institutsioonidele ning reageerida vastavalt sellele," ütles ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: