Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti erametsad on raieküpsed, kuid umbes kolmandiku osas hooldamata

Foto: Wikimedia.org

Eesti Maaülikooli professor Hardi Tullus ütleb, et umbes kolmandik metsaomanikest ei tegele korralikult oma metsa majandamisega, mistõttu küps mets jääb kasutamata ja puidu väärtus langeb.

Tullus rääkis ERR-i raadiouudistele, et erametsa osas võib väga erinevat olukorda märgata. On hästi ja jätkusuutlikult majandatud metsa, samas on ligi kolmandiku osas erametsa, mida üldse ei majandata.

"Peamiselt seetõttu, et omanikul puudub huvi midagi teha. Metsaomand on väike ning puidust suurt raha teenida pole lihtne. Inimesed käivad tööl linnas ning seetõttu on üleseisnud metsa, mille väärtus kahaneb," rääkis ta.

Metsamajandus annab Eesti riigis väga palju töökohti ning mets on kaubanduse tasakaalustaja rollis Eesti majanduses, ütles Vardi Erametsaseltsi juhatuse esimees Taavi Ehrpais.

Vanade looduslikult tekkinud ja praeguseks küpseks saanud karjamaametsade uuendamine saab toimuda ainult lageraie abil, pärast mida metsamaa sobiva puuliigi istutamisega uuendada.

Kui 1920. aastatel oli metsa all veidi üle 20% kogu maismaapindalast, siis täna on üle 50%. Me oleme väga metsarikas riik.

"50 aastat tagasi jäid väga paljud talud sööti ja karjamaadel ei söönud enam lehmad, vaid hakkas kasvama mets. See mets on saanud tänaseks küpseks ja seetõttu on raiemahud suurenenud. See on igati normaalne tegevus. Kui me seda ei kasuta, siis mets lihtsalt mädaneb.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: