Laaneots hetkel Ukrainale surmava relvastuse tarnimist ei toeta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ants Laaneots.
Ants Laaneots. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Erukindral Ants Laaneots tunnistas Raadio 4 saates toimunud Tallinn-Kiiev raadiosilla ajal, et ta ei kuulu nende hulka, kelle arvates tuleks praegusel hetkel tarnida Ukrainale nn surmavat relvastust. Ukraina siseministri nõunik ja rahvasaadik Anton Geraštšenko aga ütles, et ilma kaasaegsete relvadeta on Ukraina oma vastasega kõrvutades ebavõrdses olukorras.

Laaneotsa hinnangul on Ukraina relvajõudude peamiseks probleemiks praegune juhtimissüsteem, vahendas ERR-i venekeelne uudisteportaal.

"Ukrainlased on head sõdurid, kuid nende kaotused tulenevad halvast juhtimisest. Ma ei poolda seda, et anda Ukrainale tapvat relvastust. Selles riigis oli võimas relvatööstus. Tuleb see taastada, investeerida. Lääne jaoks on poliitiliselt lihtsam anda raha kui tarnida surmavat relvastust. Samuti tuleb aidata mittetapva sõjalise abiga, saata varustust, sidevahendeid, öövaatlusseadmeid ja radarisüsteeme," rääkis ta.

Geraštšenko Laaneotsa seisukohta ei jaganud. "Ukrainale on lääneriikide kaasaegne relvastus hädavajalik. Meie relvastus on vähemalt 30 aastat vana, samal ajal aga annab Venemaa Ida-Ukrainas tegutsevatele terroristidele tanke, mis on toodetud eelmisel aastal. Olukord on ebavõrdne. Isegi kui me taastame relvatööstuse, siis tanki valmistamiseks kulub vähemalt 6 kuud kuni aasta. Aga praegu käib kiire sõda. Sõjategevuse alguses oli meil arvel rohkem kui 6000 tanki, kuid 90% neist osutus vanarauaks," selgitas ta.

Samas lisas Geraštšenko, et mõistab, miks Euroopa ei kiirusta Ukrainale relvade tarnimisega. " See riik, kes seda teeb, muutub automaatselt Venemaa suureks vaenlaseks," nentis ta.

Erukindral Laaneots juhtis seepeale tähelepanu, et kaasaegse relvastuse saamine ei anna Ukrainale ajalist eelist, sest sõjaväelastel tuleb õppida seda ka kasutama. "Lääne relvastus erineb oluliselt endisest nõukogude relvastusest. Ukrainal läheb vaja seda sama poolt aastat, et õpetada sõdurid kaasaegseid relvi kasutama," lausus ta.

Geraštšenko hinnangul on Ukraina koht NATO-s ning seetõttu on parem juba praegu relvastus alliansi omaga kooskõlla viia. "Me peame enda juures hakkama tootma NATO standarditele vastavat laskemoona ja varustust. Meil pole vaja enam midagi ühist Venemaaga. Me mõistame, et me ei saa enam kunagi olla Venemaaga vennalikes suhetes. Saavad olla ainult vastastikuselt kasulikud suhted kahe eri riigi vahel."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: