Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Madisoni kandidatuuri ELAK-i aseesimeheks seadis üles Keskerakond

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Täna Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimeheks valitud Jaak Madisoni nn natsiskandaal on komisjoni esimehe Kalle Pallingu sõnul vastuolus euroopalike vaadetega. Madisoni kandidatuuri seadis komisjonis üles Keskerakond.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon valis täna esimeheks reformierakondlase Kalle Pallingu ja aseesimeheks Jaak Madisoni (EKRE), vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Liidu asjade komisjon ehk ELAK on riigikogu kõige suurem komisjon ja see kinnitab kõik seisukohad, mida valitsus Euroopas esitab või kaitseb, lisaks valmistatakse ette Eesti eesistumist aastal 2018.

Täpselt üheksa kohta on 15-liikmelises ELAK-is koalitsiooniparteidel, kes Kalle Pallingu kandidatuuri esitasid. Kuueliikmeline opositsioon esitas aseesimeheks Jaak Madisoni kandidatuuri ja Madison osutus valituks. Riigikogu noorim liige Madison on avalikkusele tuntud kahe skandaaliga - ta on võõra nutitelefoni omastamise eest väärteo korras karistatud ning pälvinud avalikkuse pahameele Natsi-Saksamaad kiitva blogipostituse eest.

"Üldiste euroopalike vaadetega vastuolus ongi see natsiskandaal ilmselt, et kindlasti see tekitab nii mõnegi uudispealkirja väljaspool Eestit ja mõnes teises keeles," nentis Palling.

Madison ise rõhutas taas, et skandaalid on üles puhutud ja fabritseeritud. "Kuu aega lüüa skandaali erinevatel teemadel, samal ajal, kui on palju põletavaid probleeme ühiskonnas, millega tuleks koheselt tegeleda. Ma ei usu, et need peaksid olema takistavad asjaolud tegemaks tööd ja kasutamaks mandaati ja õigustamaks enda usaldust rahva seas," rääkis ta.

ELAK-i aseesimehe koht on vastutusrikas, sest kui komisjoni esimehel tuleb Eestist ära olla, siis peab komisjoni istungeid juhtima ja seisukohti kinnitama aseesimees.

Opositsiooni kandidaat Jaak Madison sai aseesimeheks kuue toetushäälega. Kuuest kohast kuulub EKRE-le vaid üks, üks on Vabaerakonnal ja neli Keskerakonna käes. "Aktuaalne kaamera" küsis keskerakondlaselt Rein Rataselt, miks leidis opositsioon, et skandaalse taustaga ja kõrghariduseta Madison on parim kandidaat.

"Aga rahvas usaldas teda. Ta on üks 101-st riigikogu liikmest ja selles mõttes, kas tal on kõrgharidus või on ta akadeemik, eks ole, see ei oma praegu tähtsust," vastas Rein Ratas.

Vabaerakond soovitas EKRE-l uus kandidaat valida, kuid sellega ei nõustutud. Riigikogus uut poliitikat lubanud Vabaerakond hääletas Madisoni poolt.

"Opositsiooni koostöö huvides, jah, me tegime seda, kuigi väga raske südamega," tunnistas Vabaerakonna ja ELAK-i liige Monika Haukanõmm.

Jaak Madison õpib Tallinna Ülikoolis riigiteadust ja on lõpetamas esimest kursust. EKRE-s on ta üks heldemaid annetajaid. Viimase aasta jooksul on ta EKRE-le annetanud peaaegu 12 000 eurot, sellest viimati veebruaris 5000.

"Ma olen töötanud aastate vältel mitmete kohtade peal. Üks osa on seal sees ka europarlamendi kampaaniaraha, kautsjoni raha, samuti riigikogu valimiste raha, mis ka sisaldab väga palju laene omaenda tuttavatelt," selgitas Madison.

Skandaalide tõttu on erakond määranud Madisonile mentori.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: