Merle Liisu Lindma: haridussüsteemis eeldatakse tihti, et poistele meeldib tehnika ja tüdrukutele mood ({{commentsTotal}})

Kooliõpilased.
Kooliõpilased. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) sektoris asuvad kõige paremini tasustatud töökohad Eestis, kuid naiste osakaal antud töökohtade lõikes on vaid 22%, mis Skype Eesti personalijuhi Merle Liisu Lindma hinnangul ei vasta tänasele demograafilisele olukorrale.

Lindma kinnitusel töötab Skype Eesti ja Microsoft selles suunas, et ettevõttes oleks enam mitmekesisust ja naisi selles valdkonnas. "Ma nii väga soovin öelda, et erineme turust, aga oleme ka seal 20% juures," tunnistas Lindma ja lisas, et ettevõte proovib leida tasakaalu nais- ja meestöötajate vahel.

"Toatäis mehi pole hea ja toatäis naisi pole lahendus," märkis Lindma Vikerraadio saatele "Uudis+" antud intervjuus.

Skype Eesti alustas Tartu Ülikooliga koostöös uuringut, mille eesmärk on välja selgitada, miks gümnaasiumit lõpetavad naisabituriendid ei asu õppima IKT sektoriga seotud erialasid.

"Kevad-suve hakul uuritakse keskkooli tüdrukute osas, kuidas valitakse eriala - kas valitakse infotehnoloogia või mitte," selgitas Lindma. Samuti kaasatakse uuringusse ülikoolis IT-eriala omandavad noored.

Sissevaate eesmärgiks on saada teaduspõhine lähenemine küsimusele, kas see on meie soovunelm, et saada rohkem naisi antud valdkonda või on võimalik midagi reaalselt ära teha.

Lindma hinnangul on üheks probleemi põhjuseks, et poisid veedavad juba varases eas rohkem aega arvutis kui tütarlapsed. "Usun, et siin on haridussüsteemil ja koolidel suur sõna sekka öelda, et milliseid mustreid ja mõtteid me oma lastele pähe paneme," arvas Lindma.

Lindma märkis, et uuringud kohaselt eeldatakse Eesti haridusüsteemis tihti, et poistele meeldivad tehnikavidinad ja tüdrukutele meeldib mood ja köök.

"Päris nii ei ole. Peaksime siiski andma tüdrukutele ja poistele võrdsed võimalused," märkis Lindma ja tõi näiteks tööõpetuse tunnid, kus eraldatakse õpilased soolisel alusel erineva sisuga tundidesse. "Ka poisid võiksid osata endale nööpi ette õmmelda, et see on see tasakaalu loomise koht," märkis Lindma.

Lindma leidis, et suure töö soolise tasakaalu parandamiseks IKT sektoris teevad ära koolide IT-õpetajad. "Hiljuti palus üks kool Skype'i toetust, et läbi viia üks üritus, kus oli algselt ette nähtud, et poisid programmeerivad ja tüdrukud mängivad lauamänge ja tantsivad. Kui selle olukorra suudame ära hoida, siis on meil rohkem naisi IT valdkonnas," rääkis Lindma. Skype'i personalijuhi hinnangul peaks noori vastavalt huvile kaasama IT alasesse huvitegevusse koolides.

Lindma sõnul aitaks sooline tasakaal IKT sektoris kaasa teenuse- või tootekvaliteedile, sest pooled lõppkasutajatest on naised ehk sihtgrupp, kellel on omad nõudmised tootele või teenusele.

Samuti toob sooline tasakaal endaga kaasa tervema töökeskkonna. "Kui on enam mitmekesisust, erinevad vanusegrupid, sood ja kultuurid, siis on organisatsioonis tervem õhkkond," sõnas Lindma.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: