Tony Abbott soovitas EL-il põgenikud merelt koju tagasi saata ({{commentsTotal}})

Austraalia peaminister Tony Abbott.
Austraalia peaminister Tony Abbott. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austraalia peaminister Tony Abbott soovitas täna Euroopa Liidul paadipõgenike peatamise asjus Austraaliast eeskuju võtta, kuna see on tema sõnul ainus viis inimkaubanduse peatamiseks ja ohvriterohkete merereiside lõpetamiseks. Austraalia saadab põgenikud merelt tagasi sinna, kust nad teele asusid, Euroopa Liit seda ei tee.

Austraalia abinõud on päris karmid, kuid need on osutunud edukaks. Juba 18 kuud ei ole pea ühtki asüülitaotlejate paati Austraaliasse tulnud ja ei ole ka teada migrantide hukkumistest merel, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Varem saabus Austraaliasse peaaegu iga päev mõni paat sisserändajatega ja sajad inimesed uppusid teekonnal. Austraalia reisibüroo Aero Travel juht Aivo Takis selgitas, et Austraalia praeguse strateegia võib jagada kolme ossa.

"Esimene nendest on see, et Austraalia merevägi saadab tagasi kõik laevad, mida õnnestub tagasi saata. Teine suur punkt on see, et Austraalia valitsus on kuulutanud sõja inimkaubanduse vedajate vastu ja nad teevad seda mitmel moel – hävitades nende laevasid, pannes pikaks ajaks vangi nii laevaomanikud kui meeskonna. Tihti juhtub nii, et kui vahele jäädakse, siis meeskond muutub kiiresti pagulasteks ja muudab ennast eristamatuks ülejäänud laeva reisijatest. Aga õnneks on Austraalia merejõududel juba nipid käes, kuidas neid eristada.

Kolmas punkt, veel edukam, on väljaspool Austraalia juridiktsiooni asuvad keskused – processing centers. Kõlab natukene koonduslaagri moodi ja vasakpoolsete arvates need ka meenutavad koonduslaagreid, kuid need on tõesti väga edukad olnud. Nimelt, kui laev jõuab Austraalia vetesse ja enam tagasi pöörata seda ei õnnestu, siis viiakse nad kolmandasse riiki, kes on lepinguliselt võtnud endale kohustuse pidada üleval immigrantide keskust, neid väikseid saareriike on päris palju Austraalia ümber.

Näiteks Nauru teeb seda eeltöötlust enne kui nad saavad ametliku pagulasstaatuse. Hoolimata kogu kriitikast, mida praegu vasakpoolsed teevad uue parempoolse valitsuse ja selle immigratsioonipoliitika suhtes, on see vaieldamatult osutunud edukaks,“ rääkis Takis.

Eesti eurosaadik Urmas Paet sõnas aga, et Euroopa Liidus paadipõgenikke tagasi ei saadeta.

"Kui on tegemist Euroopa Liidu alustega, kes viivad läbi päästeopratsiooni, siis nad ikkagi viivad need inimesed kas Itaaliasse, Maltale või kuhugi mujale lähemasse Euroopa Liidu riiki. Selliseid kokkuleppeid, et neid toimetada tagasi kuhugi Põhja-Aafrika riiki, ei ole ning teisalt ei ole teada ja tagatud, mis neist inimestest seejärel peaks üldse saama," ütles Paet.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: