Läänemaal kahtlustatakse, et turbakaevandus rikkus kaevuvee ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läänemaal kahtlustavad Salajõe küla elanikud, et Kekkilä turbakaevandus on rikkunud nende kaevuvee. Inimesed on mures, sest turbatootja soovib nüüd oma kaevandust laiendada.

Lääne-Nigula vallas voolav Salajõe jõgi läbib maa-alust karstiala. Kuna Kekkilä turbakaevanduse kuivendusvett juhitakse jõkke, on kohalikud mures, et turbaheljum satub niiviisi põhjavee kaudu ka nende kaevudesse. Kritiseeritud on ka keskkonnaametit, kes olevat kaevanduse laiendamise keskkonnamõjude hindamise aruande liiga kergekäeliselt vastu võtnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Salajõe elanik Mare Urbas ütles, et vesi on muutnud värvi ning muutunud pruunikamaks ja setterohkemaks. "Mõningad kaevud on sellised, et vesi on settest lausa paks. Meie hakkasime seda seostama seda sellega, kui 2000ndate alguses algas tootmine Tui rabas. See on Niibi kaevandusala teine järk, seal toimusid kuivendamistööd ja algas tootmine."

Kekkilä Eesti juhatuse liikme Raoul Johansoni sõnul pole uuringud näidanud turbatootmise olulist mõju kohalikele kaevudele.

Keskkonnaameti Hiiu,- Lääne- ja Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ei nõustu kriitikaga, et turbakaevanduse mõju on hinnatud pealiskaudselt. "Keskkonnaamet on ju kasutanud keskkonnamõju hindamisel nelja erineva ekspertrühma arvamust. On tõesti väga kurb, kui arvatakse, et kõik Eesti veega tegelevad ettevõtted on äraostetavad või midagi sellist. Keskkonnaamet küll niiviisi ei arva," ütles Lotman.

Lotman märkis, et kaevude joogivett on korduvalt uuritud. "Näiteks keskkonnainspektsioon on 2011. aastal väga põhjalikult erinevaid kaeve uurinud, võtnud paralleelselt vett ka Oru peakraavist ja Salajõest, et võrrelda andmeid, kas sealtpoolt võib olla tulnud reostus. Nende eesmärk oligi kindlaks teha, kes see reostaja on ja nad ei suutnud seda tuvastada. Nad ei suutnud tuvastada seoseid kaevandusalaga."

Enne kaevanduse laiendamist tuleb Kekkiläl veel hankida kaevandus- ja vee erikasutusload.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: