Vene siseministeerium peab Kadõrovi avaldust vastuvõetamatuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ramzan Kadõrov
Ramzan Kadõrov Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Venemaa siseministeerium teatas, et Tšetšeeni Vabariigi juhi Ramzan Kadõrovi äsja tehtud avaldus seoses vahejuhtumiga Groznõis on vastuvõetamatu.

Ministeeriumi kinnitusel olid Stavropoli krai politseinikud Tšetšeenias, et vahistada tagaotsitav isik, kes oli nende territooriumil inimest tulistanud, vahendas Interfax.

Stavropoli politseinikud olid ministeeriumi andmetel ka pöördunud siseministeeriumi kohaliku osakonna poole ja teavitanud oma eesmärkidest. Siseministeeriumi kohaliku osakonna töötajad pakkusid seejärel operatsiooni läbiviimiseks ka oma abi.

Vahistamise käigus üritas tagaotsitav põgeneda ja rammis oma autoga politseinike sõidukit. Selleks, et põgeneja auto kinni pidada, avasid politseinikud tule ning üks lask tabas paraku surmavalt. Mehe autost leiti ka relv, selgitati ministeeriumist.

Vahejuhtumi osas on alustatud juurdlust, rõhutas siseministeerium pressiteates.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov eile Kadõrovi avaldust ei kommenteerinud ja väitis, et pole sellega veel jõudnud tutvuda.

Kadõrov eile avalduse sisust ei taganenud

Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov teatas äsja, et tema alluvatel on luba tulistada Venemaa teistest regioonidest pärit võimuesindajate pihta, kui viimased tegutsevad vabariigi territooriumil ilma
tema loata.

Tšetšeenia juhi hinnangul rikkus Stavropoli krai politseinike tegevus Tšetšeenia ja Moskva vahel sõlmitud koostööpõhimõtteid.

"Meie territooriumil sellist asja ei ole. Need, kes nii arvavad, eksivad. Kellelgi tuli tahtmine - võeti tšetšeen kinni ja tapeti - selline asi ei lähe läbi," rääkis Kadõrov Tšetšeenia kohaliku telekompanii kodulehel avaldatud videos.

Kadõrov märkis, et kui tegutsetakse ilma Tšetšeenia võimude loata, siis avatakse tuli hoolimata sellest, kas isikud on Stavropolist, Moskvast või mujalt. "Kõik peavad teadma, et Tšetšeenia Vabariigi territooriumil kehtib seadus," rõhutas ta.

Tšetšeenia liider lausus, et olukorra eest peavad alati vastutama "territooriumi peremehed".

"Meiega tuleb arvestada. Meil ei ole näiteks õigust lihtsalt minna Inguššiasse mingeid operatsioone läbi viima. Kui teie olete seal peremehed, siis peate teie ka olukorda kontrolli all hoidma. Kui tullakse maskides, siis ollakse järelikult kurjategijad," rääkis Kadõrov.

Kadõrov teatas hiljem, et on valmis oma kohalt tagasi astuma, kui see on hädavajalik ja seda soovib president Vladimir Putin.

"Ma olen relvajõudude kõrgeima juhi jalaväelane. Kui mulle antakse käsk, täidan ma seda 100-protsendiliselt. Kui tuleb ära minna, siis lähen. Surema olen ka valmis," rääkis Kadõrov ning rõhutas, et katsed kujutada mingit vastasseisu tema ja president Putini vahel on naeruväärsed.

Kadõrov lisas täna ajakirjanikega vesteldes ka seda, et Stavropoli politseinikke kasutati ära Tšetšeenia ja Dagestani grupeeringute vahelise konflikti lahendamisel. "Otse öeldes - nad täitsid tellimust. See on, ma rõhutan, esialgne informatsioon ning seda peavad võimuorganid veel tõestama. Võimalik, et see väide ei leia kinnitust."

Oma varasemat avaldust ta aga sisuliselt ümber ei lükanud. "Ma veel kord ütlen. Isiku vastu, kes hakkab Tšetšeeni Vabariigi territooriumil seadust rikkuma, võtame me kasutusele kõik abinõud, kuni relvade kasutamiseni välja," märkis Kadõrov.

Analüütikute hinnangul on Kadõrovi avaldus järjekordne näide pingetest Kadõrovi ja Moskva vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: