Kanaari saarte lähedal põhja läinud Vene kalalaev tekitas keskkonnareostuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tulekahju Oleg Naidenovi pardal 12. aprillil
Tulekahju Oleg Naidenovi pardal 12. aprillil Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Möödunud nädalal uppus Gran Canaria lähedal Vene kalalaev, mis on praeguseks tekitamas keskkonnareostust.

Kuue kilomeetri kaugusel turistide jaoks atraktiivsetest randadest on märgatud õlilaike, kirjutab Reuters.

Oleg Naidenovi nimeline kalalaev läks põhja 24 kilomeetri kaugusel rannikust ning selle pardal oli 1400 tonni kütust. Laeval olnud kütus on lekkimas merre, kus leidub muuhulgas korallid, kilpkonnad ja delfiinid.

Hispaania võimud tegelevad praegu reostuse ulatuse selgitamiseha uurimisega. 2,4 kilomeetri sügavusel merepõhjas asuvale vrakile on plaanis saata robot, mis võimaldaks hinnata võimaliku kahju suurust.

"Laevakere oli uppudes niivõrd halvas seisus, et see võib igal hetkel puruneda. Eriti arvestades sellisel sügavusel olevat rõhku," ütlesid uurimisega tegelevad eksperdid Reutersile.

Keskkonnaorganisatsioon Greenpeace süüdistab reostuse tekkimises aga Hispaania võime, kes andsid käsu laeva avamerele pukseerimiseks, kui alus oli Las Palmase sadamas põlema süttinud.

Kütusereostust on avamerel raske kontrollida ning seetõttu soovitavad keskkonnakaitsjad kahjustatud laevadel sadamas püsida.

Tegemist on suurima keskkonnakatastroofiga Hispaanias pärast 2002. aastat, mil riigi loodeosa ranniku lähedal uppus tanker Prestige. 13 aastat tagasi uppunud alusel oli 50 korda rohkem kütust
kui Oleg Naidenovil, kuid sellest tulenev lekkeoht polevat olnud keskkonnale praegusega võrreldes nii suur.

Toimetaja: Indrek Mäe, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: