Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peter Pomerantsev: narratiivide võitlust Kremliga pole võimalik võita

Lõputu narratiivide võitlus, tõdede tõestamine on just see, mida Kremli võimuladvik tahab ning kui Lääs sellega kaasa läheb, on ta kaotanud, leiab teleprodutsent ja tunnustatud kolumnist Peter Pomerantsev.

„Kreml võidab selle narratiivide võitluse, alati. Nad lihtsalt mõtlevad [uusi] asju välja!“ sõnus Pomerantsev täna Tallinnas rahvusvahelisel Lennart Meri konverentsil.

Selle asemel et Venemaa „meediamasinaga“ võidelda, tuleks Läänel Pomerantsevi arvates seda piisavalt tundma õppida ning samal ajal õpetada nii Lääne elanikud kui ka venemaalased kriitiliselt mõtlema.

Ta võrdles praeguse aja Venemaad ja selle elanikke sektiga, mille liikmeid ei ole võimalik „vastunarratiiviga“ teistmoodi mõtlema panna.

„Sektide liikmeid ei aita nende tõekspidamistele vastupidine tõde, vaid kriitiline mõtlemine,“ märkis Pomerantsev.

Ta rõhutas, et Venemaa infosõja juhid oskavad nii hästi vett sogada ja auditooriumit hämada, et Lääne püüdlused tõde jalule seada on määratud hukule. Isegi pealtnäha süütud uudised on pidevalt midagi muud, kui need paistavad ning aitavad milleltki olulisemalt tähelepanu kõrvale juhtida.

„Teinekord tundub mulle, et kogu Venemaa infosõda kui selline on ka petteoperatsioon, mis paneb lõpuks Lääne arutama infosõja üle, kuigi tegelikult peaksime me rääkima korruptsioonist Kremlis jt sellistest nähtustest.“

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: