Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis tegutseb ligi 900 vabatahtlikku abipolitseinikku

Foto: Postimees/Scanpix

Eestis tegutseb pea 900 vabatahtlikku abipolitseiniku ja täpselt täna 21 aastat tagasi seadustati abipolitseinike amet.

Sel puhul autasustas Abipolitseinike Kogu koostöövalmimaid korrakaitsjaid ja aktiivsemaid abipolitseinikke. Tänasest on kogul ka oma lipp, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Abipolitseinikuks olemine on kutsumus, sest tegu on vabatahtliku tööga, ehkki politsei pakub neile ka väljaõpet ja täienduskoolitust.

"Ma usun, et tänasel päeval võetakse abipolitseinikke võrdsete partneritena, loomulikult on läbi ajaloo olnud erinevaid hetki ja olukordi, kus ei ole piisava tõsidusega suhtutud nende panusesse, aga ma usun, et siin viimaste aastate jooksul on kõik aru saanud, et abipolitseinikud on väga väärt abi meie igapäevastes tegemistes," rääkis politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja Joosep Kaasik.

Sel nädalal käisid abipolitseinikud mitmel pool rääkimas oma tööst. Näiteks Jaago Männiste ja Kadri Ann Salla külastasid Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli, kus tuli vastata ka sellistele küsimustele, kas tulirelva kasutamine meeldib ja millal viimati laskmist harjutati.

Kadri Ann Salla kinnitas, et abipolitseinikuks olemine on veelgi huvitavam kui ta avaldust kirjutades lootis.

"Abipolitseinik saab ise valida, palju aega ta panustab, mina tõesti mitu korda kuus toimetan, aga just sellepärast, et ta annab mulle tagasi. Ta annab mulle hea tunde, ta annab mulle uhkuse selle üle, et ma teen midagi omast vabast ajast, vabast tahtest oma lähedaste, oma pere, oma kogukonna heaks," rääkis ta.

Lääne-Tallinna konstaablijaoskonna piirkonnavanem Kairi Ränk märkis, et valdkondi, kus abipolitseinikud saavad panuse anda, on palju. "See on nii ennetustegevuses kui ka reageerivas, reageerivad on liiklusalased patrullid, reidid, ka tavapatrullid, kus on vaja sündmustele reageerida."

Mingit piiri, palju peaks või võiks Eestis abipolitseinikke olla, pole. Pärast pronksiöö sündmusi 8 aastat tagasi kasvas abipolitseinike arv plahvatuslikult, aga aeg on teinud oma töö ja täna on neid pea poole vähem.

"Need summad, mis eraldatakse abipolitsei süsteemile kui ka vabatahtlikele päästjatele, on aasta aastalt kasvanud ja nad kindlasti kasvavad veel vastavalt sellele, kuidas kasvab abipolitseinike
arv," lausus siseminister Hanno Pevkur.

Vabatahtlikele inimestele päris politsei ülesandeid pole ministri sõnul kavas panna. "Pigem on ikka see, et abipolitseinikud on ise saanud aasta aastalt tublimaks, suurema väljaõppega ja neid võib rohkem usaldada," sõnas Pevkur.

Politsei vabatahtlike hingekirjas on täna pea 900 abipolitseiniku, kellest üle poole osaleb selles töös regulaarselt. Neist kolmandik tegutseb Harjumaal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: