Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nepali sõitnud Eesti päästjad võtsid kaasa meditsiinivarustust ja otsinguvahendeid

{{1430109181000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Täpsustatud andmetel hukkus Nepali ja naaberriike laupäeval tabanud ülivõimsas maavärinas vähemalt 3218 inimest. Täna öösel asus katastroofipiirkonda teele ka 15-liikmeline Eesti päästemeeskond.

Eesti päästjad lendasid Kathmandusse koos Soome ja Norra kolleegidega, sest efektiivne tegutsemine kriisisituatsioonides nõuab palju eri riikide vahelist koordineerimist. Eesti valitsus eraldas päästemeeskonna lähetamiseks reservist 91 300 eurot, vahendasid ERRi teleuudised.

Päästeameti logistikakeskuses Kosel pakiti eile kokku 2,2 tonni varustust. Kaasa läks kõik esmaselt vajalik, et katastroofipiirkonnas pädevat abi anda.

Eesti päästemeeskonna juht Kristjan Sirp ütles, et kaasa võetakse peamiselt meditsiinivarustust, et kohapeal anda inimestele esmaabi nii palju kui see on eestlaste võimekuses. Samuti on varustuses esmased otsinguvahendid, et vajaduse korral rusude alt inimesi otsida.

Eesti päästemeeskonna täpsed tööülesanded ja tegutsemisvaldkonnad ei ole veel teada ning selguvad juba kohapeal, kui ÜRO kriisireguleerimise meeskond on määranud ülesanded eri riikide päästegruppide vahel. Tööülesanded võivad aga tuleneda sellest, millise varustusega päästemeeskond on kohale saabunud ning milline on meeskonna võimekus.

Eesti päästemeeskonna tööd teiste rahvusvaheliste üksustega koordineerib kohapeal riigikogu liige Mati Raidma, kes peab tööd kõrgel katastroofipiirkonnas väljakutseks ka päästjatele.

"Peamine väga suur mõjur on ikkagi psühholoogiline ehk kogu see keskkond, kogu see stress, kogu see kaootika. See on omaette teadus, kuidas kaoses leida ja üles ehitada mingit süsteemi ja korda. Ja teisalt, seekord on muidugi lisategur geograafiline iseärasus ehk et Nepal teadaolevalt omab oma spetsiifikat oma kõrgustega ja mõjuga puhtfüüsiliselt," selgitas Raidma.

Eesti päästemeeskonda kuulub 15 inimest, kellest viis on meedikud. Päästemeeskonna missioon kestab 12 päeva.

Tammearu: päästjad on läbinud rahvusvahelise koolituse

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu rääkis "Terevisioonis", et Eesti päästjad suudvad teha otsigu- ja päästetöid, oskavad anda meditsiinilist abi ja tagada logistilist tuge. "Loomulikult nad oskavad teha rahvusvahelist koostööd, nad tunnevad rahvusvahelisi põhhimõtteid, et teha koostööd teiste päästemeeskondadega, kes on tulnud teistest riikidest."

"Meeskonna kõik liikmed on läbinud rahvusvahelise päästemeeskonna liikmete koolituse, kus neile on antud universaalne õpetus, kuidas koostööd teha, kuidas minna teise riiki, mida seal ette võtta, mida mitte ette võtta ja nii edasi," selgitas Tammearu.

Ta märkis, et Eesti päästjad viibivad Nepalis 12 päeva sellepärast, et sinna minnakse koos Soome päästjatega ja sõltutakse põhjanaabrite transpordist nii sinna minnes kui ka tagasi tulles.

"Kuid pikemalt ei ole päästemeeskonna kohalolek enam aktuaalne, sest tõenäosus leida kannatanuid väheneb iga päevaga, iga tunniga," lisas päästeameti peadirektor.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: