Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Neli Nepalis seni kadunud eestlast on elus ja terved

{{1430231338000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Neli Nepalis seni kadunud eestlast on elus ja terved, viis Langtangi orus kopterit oodanud eestlast on aga lennutatud kohalikku sõjaväebaasi.

Riigis, mis on just üle elanud tänaseni veel hoomamatute mõõtmetega looduskatastroofi, kus sidevahendid ei toimi, kus ligipääs paljudele piirkondadele puudub ja kus tuhanded inimesed on endiselt kadunud, kohtus sealse Ameerika Ühendriikide saatkonna töötaja juhuslikult mehega, kelle käes oli paber, millel omakorda kirjas Langtangi orus Ghotabella küla lähedal maavärinast eluga pääsenud turistide nimed, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paljude teiste, peamiselt ameeriklaste, inglaste ja Iisraelist pärit inimeste kõrval on sellel paberil meie kõigi rõõmuks must valgel kirjas ka nelja pääsenud eestlase nimed.

"Aktuaalse kaamera" andmetel ootavad Langtangi orus päästmist täna kokku kuus eestlast.

"Hetke seisuga on nii palju teada, et viis eestlast, kes meie matkagruppi kuulusid ja kes jätkuvalt Langtangu orus on, on liikunud lähedal paiknevasse sõjaväebaasi, kus nad siis ootavad helikopteri evakuatsiooni koos ümberkaudsete külade elanike, mõne ameeriklase ja ühe eestlasest üksikmatkajaga, kes sealkandis juhtus olema," rääkis Sandberg Reiside juht Kaarel Liivamäe.

"Minule teadaolevatel andmetel on ilm hetkel Langtangi orus selline, mis helikopteritel liigelda ei lase, niipea, kui see ilm selgineb, saab sinna jälle ligi," lisas Liivamäe.

Tänase päeva kõige positiivsem uudis on aga see, et mõni minut enne kella kuut õhtul õnnestus ühendust saada ka nelja seni kadunud eestlasega.

"Me oleme ühendust saanud ka nende nelja eestlasega, kellega me eelnevatel päevadel kõiki kontakte ja võimalusi kasutades ühendust üritasime saada. Nendega on kõik korras, nad olid ühes väikeses külas, kus ei olnud elektrit ja neil ei olnud aimugi, et neid sellisel viisil taga otsitakse," teatas välisminister Keit Pentus-Rosimannus.

Välisministeerium on lähedastele teate positiivsest uudisest edasi andnud. Välisministeerium on tänaseks saanud ühendust kõikide neile teadaolevalt Nepalis viibivate Eesti kodanikega.

Eesti aukonsul Nepalis ja kohapeal asuv välisministeeriumi diplomaat on keskendunud praegu sellele, et kõik Eesti kodanikud saaksid turvaliselt koju. "Hetkel on kõige olulisem Eesti kodanike jõudmine Katmandusse, et sealt jätkata reisi Eestisse," kinnitas välisminister.

Nepali pealinnas Katmandus hakkab aga olukord tasapisi taastuma.

"Palju rohkem liiklust on tänavatel, osad poodidest on avatud. Ma arvaks, et üle poole Katmandust on nüüd praegu õhtuks elektri tagasi saanud, muidugi igasuguste veevärkide parandamisega läheb rohkem aega. Telklaagrid on jäänud väiksemaks, sinna on ilmselt jäänud need inimesed, kelle kodud on sellises seisus, et sinna ei saa tagasi minna. Eilne öö oli siin üsna rahulik. Järeltõukeid oli vähe," kirjeldas Katmandus viibiv Andre Lipand Skype-i teel.

Samas toovad helikopterid maapiirkondadest Katmandusse endiselt pääsenuid, kellest mõned on väga raskelt vigastatud ja vajavad kohest arstiabi. Puudus on aga ravimitest ja meedikutest.

"Pidev puudus ja jätkuv puudus on olnud just arstidest, kes tegelevad traumadega, traumakirurgid, anestesioloogid ja kõik sellega seotud varustus. See on üks koht, kus kindlasti on abi vaja," lausus Lipand.

Nepali peaministri hinnangul tõuseb laupäeval riiki tabanud maavärina ohvrite arv tõenäoliselt kuni 10 000 inimeseni.

Praegu on ametlik hukkunute arv üle 5000, vigastatuid on enam kui 10 000. Paljude mägiküladeni ei ole päästjad veel jõudnudki, päästetöid raskendab paduvihm.

Kuna Soome otsustas oma päästemeeskonda mitte saata, sest Nepal neid enam ei vaja, naasevad ka Kuopios väljalendu oodanud Eesti päästemeeskonna liikmed koju.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: