Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Abi hakkab jõudma Nepali ääremaa küladesse

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ränga maavärina tõttu kannatanud Nepali kaugematesse küladesse hakkavad jõudma esimesed abisaadetised, kuid paljudel inimestel on endiselt suur puudus toidu ja vee järele. Maavärina ohvrite arv on tõusnud üle viie tuhande.

ÜRO teatas, et samal ajal kui Katmandu orus jätkuvad päästetööd, on abi ulatus laienemas, sealhulgas Dhadingi ja Gorkha piirkondadesse, vahendas BBC.

Gorkha on üks rängemalt kannatanud piirkondadest ning inimesed püüavad meeleheitlikult sinna lendavatele helikopteritele pääseda. "Me pole saanud alates maavärinast süüa," ütles Sita Gurung, kelle kodu hävis. "Kõik on muutunud, meil ei ole siia midagi järele jäänud," lisas ta.

Puudus on toidust, veest ja elektrienergiast. Nepali võimud on tunnistanud, et ei suuda üksi katastroofi tagajärgedega toime tulla ning abi viimine ääremaal asuvatesse küladesse on keeruline.

Sõjaväe pressiesindaja Jagdish Chandra Pokherel ütles, et kohaliku maastiku tõttu on kaugetesse piirkondadesse minek aeganõudev. "Ilma füüsiliselt kohapeal olemata ei saa me neid inimesi ka aidata ja päästa," ütles Pokherel. "Meie sõdurid annavad endast parima," kinnitas ta.

Pahameel ja ärritus on kasvamas, kuna paljud nepallased peavad magama juba neljandat ööd järjest ajutistes telkides.

Pealinnas Katmandus püüavad aga tuhanded inimesed pääseda bussidesse ning linnast lahkuda, kuna kardavad järeltõukeid. Valitsus võimaldab Katmandu elanikele tasuta transporti, et need saaksid reisida oma kodulinnadesse.

Nepali kommunikatsiooniminister Minendra Rijal ütles, et katastroofi mõõtmed väga ulatuslikud ning päästeopreatsioonide läbiviimisel on olnud ka nõrkusi. "Me parandame seda alates kolmapäevast," sõnas ta.

ÜRO teatas, et siiani on rahvusvahelised otsimis- ja päästemeeskonnad päästnud rusude alt 14 inimest.

Laupäeval Nepali tavanud maavärina magnituud oli 7,8 ning see on nõudnud 5006 inimelu, üle kümne tuhande on saanud vigastada. ÜRO andmetel on maavärin mõjutanud Nepali 39 piirkonnas kokku kaheksat miljonit inimest. Maavärin mõjutas inimesi ka Indias ja Tiibetis.  Nepali peaministri Sushil Koirala hinnangul võib ohvrite arv tõusta kümne tuhandeni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: