Pentus-Rosimannus Chișinăus: Eesti toetab Moldova Euroopaga integreerumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus kohtumisel Moldovas välisministri Natalia Ghermaniga.
Välisminister Keit Pentus-Rosimannus kohtumisel Moldovas välisministri Natalia Ghermaniga. Autor/allikas: Välisministeerium

Moldovas visiidil viibiv välisminister Keit Pentus-Rosimannus rõhutas täna Chișinăus kohtumisel välisministri Natalia Ghermanile, et Eesti toetab Moldova Euroopaga integreerumist.

Välisministri sõnul on Moldoval oluline reformidega jätkata ning Euroopa Liidul on oluline anda Moldovale selge signaal Euroopa Liidu perspektiivi osas. "Kui Moldova viib läbi reformid, peavad Euroopa uksed olema selle ühiskonna jaoks avatud,” lausus Pentus-Rosimannus.

"Moldoval on vaja keskenduda korruptsioonivastasele võitlusele, õigusriigi reformimisele ning finantssektori, sealhulgas pangandusega seotud probleemidele lahenduste otsimisele," sõnas välisminister.

Pentus-Rosimannuse sõnul peab Eesti tähtsaks Euroopa Liidu ja Moldova vahelise assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe rakendamist. Euroopa Liit on Moldovale oluline majanduspartner, kaubavahetus on alates assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe rakendamisest kasvanud.

Alates möödunud aasta 28. aprillist on Moldova kodanikel idapartnerluse riikidest esimesena võimalik viisavabalt Euroopa Liitu reisida. "See on selge märk usaldusest ja tunnustus Moldovale tehtud töö eest, mis on toonud riiki EL-ile lähemale," lausus välisminister Pentus-Rosimannus.

Eesti ja Moldova soovivad kahepoolseid suhteid veelgi tihendada. "Diplomaadi lähetamine Chişinăusse on alates möödunud aasta aprillist võimaldanud meil suhtlust süvendada ja pakkuda Moldovale tuge Euroopa Liidule lähenemisel," sõnas välisminister.

Moldova on Eestile prioriteetne arengukoostöö sihtriik. Moldova välisministri Natalia Ghermani sõnul on Eesti abi ja toetus riigile väga oluline ning seda hinnatakse kõrgelt. Tänavu toetab Eesti Moldovale suunatud arengukoostöö projekte 950 000 euroga. "Oleme jätkuvalt valmis jagama oma praktilisi kogemusi majandusreformide elluviimisel, põllumajanduse vallas, riigiametnike koolitamisega ja e-valitsemise alal," kinnitas välisminister Pentus-Rosimannus.

Välisministri sõnul soovib Eesti jätkata Moldovaga ka haridusalaseid projekte. Välisministeerium toetab Moldova tudengite õpinguid magistri- ja doktoriõppes Eesti ülikoolides ning teadus- ja arendusasutustes. Samuti koolitab Eesti Diplomaatide Kool Moldova noori diplomaate.

Kohtumisel Moldova majandusministri Stephane Bridega arutas välisminister Keit Pentus-Rosimannus võimalusi kaubandussuhete ja ettevõtjate vaheliste kontaktide tihendamiseks, finantsküsimusi ning koostööd IT-vallas vallas. Moldova majandusminister andis ülevaate riigi majandusolukorrast, reformidest ja assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe rakendamisest.

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus kohtub täna veel Moldova presidendi Nicolae Timofti, parlamendi asespiikri Lilian Palihovici ja peaministri Chiril Gaburiciga.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: