Orban kinnitas, et Ungaril pole kavas surmanuhtlust taastada ({{commentsTotal}})

Ungari peaminister Viktor Orbán pidamas kõnet pärast valmistulemuste teatavaks tegemist.
Ungari peaminister Viktor Orbán pidamas kõnet pärast valmistulemuste teatavaks tegemist. Autor/allikas: AP/Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban kinnitas täna mitmele Euroopa poliitikule, et tema juhitud valitsusel pole kavas surmanuhtlust taastada ning tema palju vastukaja saanud sõnumi näol on tegu ainult sooviga nimetatud teemal arutada.

"Peaministril pole kavas surmanuhtlust kehtestada," rääkis valitsuse kõneisik Janos Lazar Reutersi teatel. "On käimas debatt surmanuhtluse taastamise üle. Tegu on debatiga, seega pole tegu plaaniga surmanuhtlus taastada."

Lasari sõnul selgitas Orban oma seisukohti näiteks Euroopa Parlamendi presidendile Martin Schulzile ja ka mitmele Euroopa Rahvapartei juhtpoliitikule. "Ungari austab kehtivaid Euroopa Liidu seadusi," rõhutas Lazar.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker jõudis varem juba Orbani avaldust kritiseerida ning hoiatada Ungarit, et kui Budapestil on tõesti kavas surmanuhtlus taastada, siis läheb "poliitiliseks lahinguks".

Orban ütles teisipäeval, et surmanuhtluse taastamise küsimust tuleb arutada, sest karistused kuritegude eest on sageli liiga leebed ning ei mõju kurjategijatele piisava heidutusena.

Tema erakond Fidesz teatas, et tahab Euroopa partneritega arutada surmanuhtluse taastamise võimalust. Fideszi parlamendifraktsiooni esimees Antal Rogan ütles, et partei on teadlik Euroopa reeglitest, mis surmanuhtlust takistavad, aga kui avalikkus surmanuhtlust soovib, siis peab Euroopa Liidus algatama selle üle arutelu.

Orban on viimasel ajal mitmel teemal karme seisukohti väljendanud, sest Fidesz kaotab järjest toetajaid paremäärmuslikule, euroskeptilisele ja sisserändajate vastasele erakonnale Jobbik.

Surmanuhtlus on Euroopa Liidus keelatud.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: