Kadõrov kinnitas, et kurikuulsa avalduse tegemises olid süüdi emotsioonid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ramzan Kadõrov
Ramzan Kadõrov Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Tšetšeenia Vabariigi juht Ramzan Kadõrov teatas, et tema palju vastukaja saanud avaldus, mille kohaselt on tema alluvatel õigus teistest Venemaa regioonidest pärit korrakaitsjate pihta tuli avada, oli tehtud "puhtalt emotsioonide põhjal".

"Ma tegin selle avalduse emotsioonide põhjal. Lihtsalt oli piinlik, et on üks juhtum, siis teine, siis kolmas... See oli puhtalt emotsioonide põhjal. Mu nõunik ütles mulle ka enne, et selgitame ja ärme kiirusta," rääkis Kadõrov raadiojaamale Govorit Moskva.

Kadõrov rõhutas taas ka seda, et ta ei hoia oma töökohast iga hinna eest kinni, ja on "oma 20 korda palunud, et ta ametist vabastataks". "Vabariigi juhtimine on väga vastutusrikas ülesanne - vastutus Kõigevägevama ees, vastutus rahva ees, vastutus presidendi ees. Ma ei ole seda vastutust endale küsinud. Ma ei ole seda vastutust enda poole kiskunud. Ma palusin ja ka täna palun - ma olen hea meelega nõus ameti maha panema," lausus ta.

Kadõrovi avaldus: pole vahet, kas ollakse Stavropolist või Moskvast

Kadõrov teatas aprillis, et annab oma üksuste võitlejatele loa tulistada Venemaa teistest regioonidest pärit võimuesindajate pihta, kui viimased tegutsevad vabariigi territooriumil ilma tema loata.

Kadõrovi avaldus oli jätkuks intsidendile, mille käigus tapeti Groznõis üks tšetšeeni mees. Tagaotsitava mehe lasid maha Stavropoli kraist pärit politseinikud vahistamiskatse käigus tekkinud vastaseisu ajal.

Tšetšeenia juhi hinnangul rikkus selline teguviis Tšetšeenia ja Moskva vahel sõlmitud koostööpõhimõtteid.

"Meie territooriumil sellist asja ei ole. Need, kes nii arvavad, eksivad. Kellelgi tuli tahtmine - võeti tšetšeen kinni ja tapeti - selline asi ei lähe läbi," rääkis Kadõrov Tšetšeenia kohaliku telekompanii kodulehel avaldatud videos.

Kadõrov märkis, et kui tegutsetakse ilma Tšetšeenia võimude loata, siis avatakse tuli hoolimata sellest, kas isikud on Stavropolist, Moskvast või mujalt. "Kõik peavad teadma, et Tšetšeenia Vabariigi territooriumil kehtib seadus," rõhutas ta.

Tšetšeenia liider lausus, et olukorra eest peavad alati vastutama "territooriumi peremehed".

"Meiega tuleb arvestada. Meil ei ole näiteks õigust lihtsalt minna Inguššiasse mingeid operatsioone läbi viima. Kui teie olete seal peremehed, siis peate teie ka olukorda kontrolli all hoidma. Kui tullakse maskides, siis ollakse järelikult kurjategijad," rääkis Kadõrov.

Vene siseministeerium mõistis hukka

Venemaa siseministeerium teatas seejärel, et Tšetšeeni Vabariigi juhi avaldus on vastuvõetamatu.

Ministeeriumi kinnitusel olid Stavropoli krai politseinikud Tšetšeenias, et vahistada tagaotsitav isik, kes oli nende territooriumil inimest tulistanud.

Stavropoli politseinikud olid ministeeriumi andmetel ka pöördunud siseministeeriumi kohaliku osakonna poole ja teavitanud oma eesmärkidest. Siseministeeriumi kohaliku osakonna töötajad pakkusid seejärel operatsiooni läbiviimiseks ka oma abi.

Vahistamise käigus üritas tagaotsitav põgeneda ja rammis oma autoga politseinike sõidukit. Selleks, et põgeneja auto kinni pidada, avasid politseinikud tule ning üks lask tabas paraku surmavalt. Mehe autost leiti ka relv, selgitati ministeeriumist.

Vahejuhtumi osas on alustatud juurdlust, rõhutas siseministeerium sel puhul välja saadetud pressiteates.

Kreml vahejuhtumit ega Kadõrivi avaldust ei kommenteerinud.

Analüütikute hinnangul oli Kadõrovi avaldus järjekordne näide pingetest Kadõrovi ja Moskva vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: