"Välisilm": Suurbritannia parlamendivalimistest tõotab tulla tõeline põnevuslahing ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Suurbritannias on kevad toonud suure elevuse - nii neile, kes rõõmustasid uue kuningliku pereliikme sünni üle kui ka neile, kellele meeldib poliitika. Suurbritannia parlamendi 650-le kohale kandideerib nii nagu ikka kaks suurt erakonda ehk David Cameroni juhitud konservatiivid ja Ed Milibandi juhitud Tööpartei.

Erinevalt viie aasta tagustest valimistest on seekord suur tähelepanu ka väikeparteidel, vahendas ETV saade "Välisilm".

Tundub, et toona valitsuskoalitsiooni jõudnud liberaaldemokraadid murdsid vana seni kehtinud süsteemi, kus väikeparteidel eriti kohta polnud. Kuigi liberaalide hakkamasaamine Nick Gleggi juhtimisel on olnud küsitav ja seda näitavad ka toetusnumbrid, mis on viie aasta tagusest 23 protsendist langenud 9 protsendile.

Samas toetavad Briti analüütikud enamjaolt seda arvamust, et nüüd võtavad kuni veerand häältest väikeparteid. Kui liberaalide saak tuleb väiksem, siis seda suurema võtavad Euroopa-vastane UKIP eesotsas Nigel Farage'iga ning Šoti rahvuspartei alles novembris liidrikohale asunud Nicola Sturgeoni juhtimisel.

Viimaste arvamusküsitluste kohaselt on Šoti rahvuspartei võtmas suure tüki Tööpartei toetusest Šotimaal. Suurbritannia parlamendis on 59 kohta eraldatud Šotimaale ja rahvuspartei võib haarata 40 kohta, seni oli neil kuus mandaati.

"Kui SNP saab valimistel mõjuka positsiooni, siis kasutame seda vastutustundlikult ja konstruktiivselt. Kavatseme seista mitte ainult Šotimaa, vaid kogu Suurbritannia inimeste huvide eest," kõneles Šoti rahvuspartei liider Nicola Sturgeon.

Šoti rahvusparteist saab ilmselt suuruselt kolmas erakond parlamendis. Niisamuti loodavad suuremat häältesaaki ja kohtade arvu Walesi iseseisvust nõutav partei, Rohelised ja Põhja-Iirimaa Demokraatlik Unionistlik Erakond. Kuna arvamusküsitlused annavad konservatiividele ja Tööparteile praktiliselt võrdse tulemuse, siis on neil kõigil võimalik saada kas valitsuskoalitsiooni või vähemalt olla vaikiv koalitsiooni toetaja.

"Teen koostööd Tööparteiga, Leanne'iga Walesi parteist, Nataliega Rohelistest, et saaksime tooridest lahti," rääkis Šoti rahvuspartei liider Nicola Sturgeon.

"Plaid Cymru tugeva meeskonnaga tagame, et Walesi hääl oleks tugevalt ja selgelt kuulda," rõhutas Plaid Cymru liider Leanne Wood.

"Ükski erakond ei suuda parlamendis enamust moodustada. Seega on meie saadikud varasemast enam mõjukamad," teatas aga Demokraatliku Unionistliku Partei liider Peter Robinson.

Seekordses valimiskampaanias on sisepoliitika olnud tähtsamal kohal ja see on ju ka arusaadav, et eelarvedefitsiit, nõrk majanduskasv ja tervishoiusüsteemi reform võtavad peatähelepanu endale.

Kuna reformi tervishoiusüsteemis on vaja, siis on opositsiooniline Tööpartei saanud suurepärase kondi hambusse, mida konservatiivide puhul pureda. Küsitlused näitavad, et britid usaldavad Tööparteid tervishoiusüsteemi remontima, samas eelarvedefitsiiti osas on usaldus suurem konservatiivide seas.

Vahepeal oli Cameroni toetusnumbrid langusteel, kuid see tõusis pärast jaanurikuist kohtumist Suurbritannias populaarse USA presidendi Barack Obamaga.

"Suurbritannia on meie kindel partner ja David on isiklikult olnud suurepärane partner ja tänan sind selle sõpruse eest," ütles Ühendriikide president Barack Obama kohtumisel.

David Cameron on püüdnud näidata, et Briti majandus on pärast üleilmset kriisi paremas seisus ja isegi veelgi paremas seisus kui eurotsooni oma.

"Kõik need asjad, mis meid rappa viisid. Me ei aitaks siis töörahvast, vaid teeksime neile kahju. Just nii tegi Tööpartei viimane kord ja see ei tohi korduda," toonitas Tooride liider David Cameron.

Julgeolekupoliitika vallas ei ole konservatiivid veel avalikustanud, kas kavatsevad võimule jäädes jätkata ka kahe protsendi nõuet nii nagu NATO džentelmenlik kokkulepe ette näeb. Cameron on ju lubanud korraldada Euroopa Liidu liikmesuse üle referendumi 2017. aastal, samas Tööpartei peab Euroopa Liitu jäämist iseenesest mõistetavaks.

"Meie pikaajaline tulevik on Euroopa Liidu sees, mitte väljas," rõhutas Tööpartei liider Ed Miliband ja lisas: "Midagi hullemat ei saa riigiga või suurepärase eksporditööstusega juhtuda, kui mängida poliitilisi mänge Euroopa Liidu liikmesusega. Mina selles ei osale."

Julgeolekupoliitikas on probleem kindlasti Šoti rahvuspartei absoluutne vastuseis tuumarelvadele, samas on konservatiivid kaldunud pigem tuumarelvadega seotud Trident kaitsesüsteemi uuendamisele, mistõttu võimalikud koalitsiooniläbirääkimised oleksid kindlasti rasked.

Igatahes on 7. mai valimiste eel seis huvitav ning kes iganes võidab, peab kuninganna käest volitused saades moodustama valitsuse, mis suudaks riiki juhtida 2020. aastani.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: