Riigikogu muutis põhiseadust, langetades valimisiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1430912748000 | amCalendar}}
Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Riigikogus läbis täna napilt lõpphääletuse Eesti põhiseaduse muutmise seadus, mis langetab valimisea kohalike omavalitsuste valimistel 16. eluaastale.

Riigikogu eelmine koosseis andis tänavu veebruaris heakskiidu plaanile, mille kohaselt saavad kohalikel valimistel hääletada ka 16- ja 17-aastased noored. Eelnõu poolt hääletas siis 62 saadikut.

Põhiseaduse muutmist eeldav seadusemuudatus vajas aga kehtima hakkamiseks ka riigikogu praeguse koosseisu heakskiitu. Uus koosseis pidi eelnõu vastu võtma kolmeviiendikulise häälteenamusega ehk selle poolt pidi olema vähemalt 61 saadikut.

Tänasel lõpphääletusel oli põhiseaduse muutmise poolt 62 saadikut, vastu oli 10 ning erapooletuks jäi kaks saadikut.

Põhiseadust muutva eelnõu algatas mullu suvel 41 Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikut, et kaasata noori inimesi senisest enam kohaliku elu küsimuste arutamisse ja otsustamisse. Valimisea alandamiseks tegi parlamendile ettepaneku Eesti Noorteühenduste Liit.

Justiitsministeeriumi tellitud ja Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi koostatud mõjude analüüsis ei tuvastata valimisea langetamisel selliseid riske, mis tooksid kaasa näiteks Eesti sotsiaalse või poliitilise arengu pidurdumise.

Samuti tõdetakse, et nii rahvusvaheliste kui ka Eestis tehtud uuringute järgi ei erine 16-17 aastased valijad oluliselt n-ö keskmisest valijast.

Analüüsist selgub, et valimisea langetamine 16. eluaastani mõjutaks kahte protsenti elanikkonnast ja 2,5 protsenti valijaskonnast ehk ligi 24 600.

Järgmised kohalike omavalitsuste valimised toimuvad 2017. aastal.

Eelnõule andsid vastuhääle EKRE fraktsiooni liikmed

Täna andsid eelnõule vastuhääle Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikmed, põhjendades, et põhiseadust ei tohi kergekäeliselt muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Loomulikult noori tuleb kaasata nii tegevusse kui ka otsustusprotsessi ühiskonnas, aga selleks on olemas teised vahendid ja meetmed. Selleks on meil kodanikuühiskond, me ei pea minema põhiseaduse kergekäelisele muutmise teed," arvas EKRE fraktsiooni liige Henn Põlluaas.

Keskerakonna fraktsiooni liikmed jätsid hääletamata ning koalitsioon oli eelnõu poolt. Reformierakondlane Lauri Luik ütles, et praegu pole veel kaalutud võimalust anda 16-aastastele õigust valida riigikogu.

"Ma näen oma kogemuse pealt, et 16-aastased noored on pädevad kohalikel teemadel kaasa rääkima ja tunnetavad seda, kuidas kohalik elu käib. Aga ma ei ruttaks ette, andmaks riigi tasandil otsustada, sellepärast et riigi tasandi küsimused nõuavad natukene veelgi laiemat silmaringi ja võib-olla see tunnetus ei pruugi olla nii hea," arvas Reformierakonna fraktsiooni liige Lauri Luik.

"Ma olen veendunud, et noored lähevad hääletama sellepärast, et see on ikkagi selline vastutus ja ikkagi võimalus oma kogukonna häält teha kuuldavamaks ja ma usun, et noored tahavad seda kasutada," kommenteeris Eesti Noorteühenduste Liidu aseesimees Triin Bõstrov.

Toimetaja: Merili Nael, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: