Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandisse saabus Hollandis valatud Eesti suurim kellamäng

Foto: ERR

Eesti suurim, 25 kellast koosnev kellamäng, mis hansapäevade ajaks seatakse üles Viljandi Jaani kiriku torni, jõudis täna Viljandisse.

Kõiki heategijaid, kes soovivad kogudust kellamängu ostmisel veel aidata, oodatakse täna õhtul kell seitse Viljandi Jaani kirikus peetavale heategevuskontserdile, kus esinevad Tõnis Mägi ja Kärt Johanson, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Viljandi Jaani kiriku tarvis Hollandis valatud kellamäng oli pakitud viiele euroalusele, sisaldades umbes 700 kilo pronksist kelli ja rauast löögimehhanisme. Esialgu seati kellad imetlemiseks kirikusse. Kellamäng valmistati Hollandis, mis on läbi aegade tuntud oma kellamängu kultuuri poolest.

"Kellamängusid valatakse muidugi ka mujal, aga nende kellade kõla ei ole niivõrd hea. See kellamäng on valatud Hollandi kuninglikus valukojas. Eestis sealt kellamängusid veel varem ei ole. Aga need Hollandi kellad on nii head, et ka sakslased annavad oma soovituse, et pigem ostke sealt," rääkis Mäeväli Orelitöökoja juhataja Toomas Mäeväli.

Saksa spetsialistide soovitus on oluline, sest Jaani kiriku kaks suuremat kella valatakse Saksamaal.

"Kelladel on kõla saanud kannatada. Olid lõhki ja on keevitatud, aga ka pärast keevitamist see kõla ei ole ikkagi enam see, mis ta võiks olla," lausus Mäeväli.

Kuid milliseid meloodiaid Eesti suurima kellamänguga esitada saab?

"See on kromaatiline kellamäng, nii et siin on tegelikult kõik teosed võimalikud, mis mahuvad ära kahe oktavi sisse. Aga ma ka ise ootan huviga, et mida nad siin mängima hakkavad," ütles Mäeväli.

Edasi rändavad need kellad kirikutorni, kellamängu seadistustööd peavad olema lõppenud maikuu jooksul.

Viljandi Jaani kiriku kellamängu saab täies ilus kuulata hansapäevade avaõhtul 4. juunil kell 22.15, kui kõlab esmaettekandes Tõnu Kõrvitsa kirjutatud meloodia.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: