Ligi "Foorumis": maksupoliitikast pole EKRE-ga üldse mõtet rääkida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tänane "Foorum" kujunes peaasjalikult debatiks reformika Jürgen Ligi ning ekrelase Martin Helme vahel. Ligi tõdes, et kuigi aktsiisitõus polnud tema ettepanek, jäävad katteallikate maha tõmbamisel head asjad tegemata, EKRE-ga pole tema arvates aga maksupoliitikast üldse mõtet rääkida.

"Selge see, et eelarve on sellises seisus, et kui keegi tahab populaarne olla ja sealt katteallikaid maha tõmmata, mida on siin ju tehtud, siis jäävad head asjad tegemata. Mina kaitsen häid asju, ma kõiki koalitsiooni kulusid ei kaitse, aga õpetajate palgatõusu olen enne kaitsnud ja kaitsen siin ka," rääkis haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi.

Majutusettevõtete käibemaksuerisust kommenteerides ütles Ligi, et Eesti sisenõudlus tehtavatest muudatustest ainult tõuseb ning toetused inimestele suurendavad ka Eesti turismi. Enamik hotellide kliente on aga välismaalased. "Kõige jõukam ongi see rahvas, kes hotellides käib," märkis Ligi.

"Ega mina ei ole nende ettepanekute autor," rõhutas Ligi ja meenutas, et finantsplaan, mille tema aasta tagasi lauale pani, ei sisaldanud aktsiisitõuse ning tal oli teistsugune plaan. Minister sõnas sotsiaalmaksu langetamist kaitstes, et parim ekspert maksude alal on rahvusvaheliselt OECD, kes on soovitanud panna maksukoormust mitte tööjõule ja investeeringutele, vaid tarbimisele ja saastamisele.

Ligi tõi välja, et valimiskampaania ajal häiris teda see, kuidas EKRE kinnitas igas debatis, et nemad lubavad 10-protsendilist käibemaksu. Reformierakondlane tõdes, et mida üldse rääkida katteallikatest, kui selline kahmakas raha "lubatakse eelarvest välja ebaseaduslikult". "Direktiiv ei kao loomulikult mitte kuhugi ja miinimumkäibemaksumäär ka 1. jaanuarist on 15 ja seda 15 ei kasuta praktiliselt ükski riik peale Luksemburgi, et selles mõttes ei ole maksupoliitikast EKRE-ga üldse mõtet rääkida," lausus Ligi.

EKRE aseesimees Helme teatas seepeale, et Eesti on suveräänne riik, kus me ise otsustame, mida teeme. Ta toonitas, et enne valimisi eitas peaminister Taavi Rõivas korduvalt kütuseaktsiisi tõusu. "Avalikkus protesteerib selle vastu, et talle valetatakse. Lubati ühte ja nüüd tehakse midagi muud. See on üks osa väga suurest probleemist," ütles Helme. OECD viitas tema väitel aga hoopis sellele, et Eestis on liiga kõrge maksutase tarbimisele.

Helme sõnul pole probleem mitte selles, et peamised valimislubadused on hirmkallid, vaid isegi kui neid valimislubadusi sisse ei toodaks, ei tule eelarve kokku. Tema arvates on see ka põhjus, miks on alustatud maksude tõstmise jutuga. "See 5-protsendine õpetajate palgatõus, millest räägitakse, kaob kohe päris kiiresti ära nii kütuse kui ka..." kõneles Helme.

"Kes rääkis? Mina küll ei ole rääkinud," märkis Ligi.

"See kaob ära ju kütusehinna tõusu tagajärjel, mis toob kaasa hinnatõusu kõikides muudes asjades ja sellel õpetajal jääb ära ka see üks kord aastas toimuv spaa-käik, sest see on ka kallimaks läinud," rääkis Helme. Tema sõnul ei ole ka praktiliselt ühtki ettevõtet, kes ütleb, et sotsiaalmaksu langetamine 1 protsendi võrra neid kuidagi aitab.

Helme näeb lahendust kapitalimaksudes suurtele rahvusvahelistele korporatsioonidele. "Eesti on üks väheseid lolle riike, kes sealt raha ei korja," rõhutas ta.

IRL-i esindav rahandusminister Sven Sester selgitas, et kogu selle viimase kümne aasta jooksul teostatud majanduspoliitika loogika on see, et jäetakse võimalikult palju raha kätte inimestele ning maksustatakse rohkem tarbimist ja pahesid, saastamist. Ta rõhutas, et tuleb vaadata seda poolt, kui palju on inimestel raha kätte jäämas.

Sester nentis, et koalitsioonis on katteallikate suhtes olnud erinevaid arvamusi ja igal sõnal peab olema vastutus, viidates Palo ütlusele loobuda majutusettevõtete käibemaksuerisuse kaotamisest algselt plaanitud kujul.

Vabaerakonna esindaja Andres Ammas vaidles rahandusministrile vastu, toonitades, et aktsiisitõusud ei ole küll parim võimalus majanduse elavdamiseks ja ettevõtluskeskkonna parandamiseks. "Maailmas vist ei ole niisugust riiki olemaski, kus aktsiisitõusudega oleks majandust elavdatud," märkis ta.

Ammas lisas, et kui koalitsioon omadega hakkama ei saa, et kui masinas on error, siis tuleb teha restart.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: