Kaja Kallas: digitaalse ühisturu ümber kujuneb suurimaks vaidluskohaks ilmselt autorikaitse temaatika ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Arvo Meeks/Valgamaa/Scanpix

Euroopa parlamendi siseturu ja tarbijakaitse komisjoni liige Kaja Kallas ütles, et Euroopa Liidu digitaalse ühtse turu strateegia puhul kujuneb Euroopa parlamendis teravaimaks vaidluspunktiks ilmselt autorikaitset puudutav.

Kallas rääkis Vikerraadio saates "Uudis +", et eile tuvustatud strateegia puhul on tegemist esialgse versiooniga ja ees ootavad tõsised vaidlsued. "Strateegia ellu viimiseks tuleb anda välja uusi õigusakte või muuta olemasolevaid."

"Kui välja tuua, mis on põhilised vaidluskohad, siis kindlasti autoriõiguse režiimi muutmine," lausus Kallas.

Kallase sõnul ei ole Euroopas piisavalt platvormi, kus saaks ühendada filmitootjate ja praegu suures osas piraatkoopiaid tarbivate kodanike huvid.

Ka erinevate platvormide reguleerimine või mittereguleerimine saab olema tema sõnul problemaatiline. "Siin on väga erinevad vaated. Ka [Euroopa komisjoni asepresidendil Andrus] Ansipil ja [digitaalmajanduse volinik Günther] Oettingeril on nendes küsimustes erinevad vaated.," lausus ta.

Kallase sõnul on digitaalse ühisturu teema osas juhtohjad kindlasti Ansipi käes. "Tema on ikkagi asepresident ja tema kureerib viite erinevat volinikku, kes nende teemadega ühest või teisest aspektist tegelevad," sõnas ta.

Kallas heitis Oettingerile ette ka digiteemaga vähe kursis olemist. Samuti seda, et Oettinger ei seisa piisavalt Euroopa asjade eest, vaid esinab pigem Saksa väljaannete huve,

Suur arutelukoht on Kallase sõnul ka see, kuidas luua regulatsiooni nii, et see oleks ka viie aasta pärast adekvaatne, kui digitaalne turg ise areneb niivõrd kiiresti.

"Kogu selle asja keskmes on see, et inimese käitumine on muutunud. See, kuidas me praegu käitume, erineb oluliselt sellest, kuidas me käitusime 10 aastat tagasi," sõnas Kallas.

"Teine küsimus on see, kui palju seda regulatsiooni üldse vaja on, kui siiamaani on innovatsioon toiminud ka ilma selleta," ütles ta veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: