Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome uue valitsuse moodustavad Keskerakond, Põlissoomlased ja Koonderakond

{{1431009284000 | amCalendar}}
Stubb, Soini ja Sipilä
Stubb, Soini ja Sipilä Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome Keskerakonna juht Juha Sipilä teatas, et homme alustavad koalitsioonikõnelusi kolm erakonda - Keskerakond, Põlissoomlased ja Koonderakond.

Sipilä sõnul polnud valiku tegemise protsess lihtne ning lõplikule otsusele jõudis ta selles küsimuses alles täna, vahendas YLE.

Kolmel erakonnal on parlamendis 124 rahvasaadikut ning seega opositsioon saab olema 76-liikmeline.

19. aprillil toimunud Soome parlamendivalimised võitis neli aastat opositsioonis olnud Keskerakond (Keskusta).

Keskerakond sai 49, teiseks tulnud Põlissoomlased (Perussuomalaiset) 38, seni valitsust juhtinud Koonderakond (Kokoomus) 37 ning neljandaks jäänud sotsiaaldemokraadid (SDP) 34 kohta Soome parlamendis.

Võrreldes eelmiste valimistega sai Keskerakond juurde 14 kohta, Põlissoomlased kaotasid 1, Koonderakond 7 ja nende valimiste suurim kaotaja SDP 8 kohta. Esikolmikusse jõudnud parteid kuuluvad Soome mõistes nn kodanlikku blokki.

Keskerakonnal õnnestus tagasi võita peaaegu kõik 16 parlamendikohta, mille nad eelmistel, partei jaoks hävingulistel valimistel kaotasid.

Valimiste suurim võitja lisaks Keskerakonnale oli aga roheliste partei, kellel õnnestus saada olemasolevale kümnele viis parlamendikohta juurde ning saavutada 15 parlamendikohaga viies tulemus.

Sotsialistlik Vasakliit (Vasemmistoliitto) saavutas Soome parlamendis 12, rootsi rahvapartei 9 ja kristlikud demokraadid 5 kohta.

Soome parlamendivalimistel andis hääle 70,1 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, eelmistel valimistel oli hääletusaktiivsus 70,5%.

Sipilä: tegemist on kolme ässa valitsusega

Sipilä selgitas pärast otsuse teatavaks tegemist ajakirjanikele, et vahepeal oli peamiseks variandiks nelja parteiga valitsuse moodustamine, kuid lõpuks osutus see siiski võimatuks.

Kaalumisel olid ka muud võimalused ning Keskerakonna juhi kinnitusel oli veel viimastel hetkedel võimalik ka Keskerakonna, Koonderakonna ja SDP liit.

Sipilä rõhutas, et järgmise valitsuse ülesandeks on Soome uuendamine, uute lahenduste otsimine ja majandus tõusule pööramine. Need ülesanded tuleks tema arvates lahendada õiglaselt ja nii, et iga soomlane jõuaks uuendustega sammu pidada.

Keskerakonna juhi arvates on koalitsioonikõnelusi alustavate erakondade näol tegemist "kolme ässa valitsusega". (Sipilä sõnamäng viitab nii kaardimängule kui ka sellele, et erakonna juhtide perekonnanimed algavad S-tähega - Toim.)

Stubb: loodame kolme nädalaga hakkama saada

Koonderakonna esimees Alexander Stubb ütles, et tema partei läheb kõnelustele konstruktiivse meelestatusega.

"Me oleme väga teadlikud sellest, et Soome majanduslik ja poliitiline olukord on praegu raske. Ja eks need läbirääkimised tulevad samuti rasked," nentis ta.

Stubbi sõnul loodetakse koalitsioonikõnelustega ühele poole saada kolme nädala jooksul.

Soini: Põlissoomlased on tulnud selleks, et jääda

Põlissoomlaste juht Timo Soini usub, et kolmekesi on võimalik panna alus teovõimelisele valitsusele.

Soini avaldas heameelt selle üle, et Põlissoomlased kõnelustel osalevad, ning lisas, et see näitab, et erakond on saavutanud Soome poliitikas püsiva koha.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: