Tamsar: valitsus tulistab puusalt, ettevõtluskeskkond tuuakse silmagi pilgutamata ohvriks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Toomas Tamsar
Toomas Tamsar Autor/allikas: ERR

Värsked otsused Stenbocki majast näitavad, et koalitsiooni suur eesmärk ununeb kohe, kui on vaja poliitiliste eesmärkide nimel täita valimistel häälte kogumiseks antud lubadusi, kommenteeris valitsuse maksuotsuseid tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar.

“Kõige suuremat muret teeb see, et valitsuse visioon on ebamäärane, tegevus ebasihipärane ning hüplik," rõhutas Tamsar pressiteates.

Koalitsioonileppesse on tema sõnul väikeste punktide vahele ära peidetud üks, mis kannab endas suuremat eesmärki: arendame ettevõtluskeskkonda sooviga luua Eestist atraktiivseim piirkond maailmas.

Tamsari sõnul sooviks ettevõtjad näha selle eesmärgi nimel pingutamist, kuid see suur eesmärk ununeb valitsuses kohe, kui on vaja poliitiliste eesmärkide nimel täita valimistel häälte kogumiseks antud lubadusi.

"Siis tuuakse ettevõtluskeskkond silmagi pilgutamata ohvriks. Majutusasutuste käibemaksu tõstmisega antakse löök eksportiva sektori konkurentsivõimele, alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmisega rikutakse varasemaid kokkuleppeid ja ettevõtjate õigustatud ootusi," kritiseeris Tamsar.

"Mõlemad sammud on vastuolus riigi parema juhtimise eesmärgiga. Seejuures on eriti halb see, et taaskord puuduvad põhjalikud mõjuanalüüsid. Tegemist on puusalt tulistamisega," lisas ta.

Sotsiaalmaksu langetamine on Tamsari hinnangul küll väike samm õiges suunas, kuid seda poole protsendi kaupa tehes on sellegi kasutegur pigem sümboolne.

Valitsuskabinet otsustas eile eelarvestrateegia raames, et tõstab majutusettevõtete käibemaksumäära seniselt 9 protsendilt 14 protsendile 2017. aastast.

Veel otsustas valitsus, et tõstab alkoholi- ja tubakaaktsiisi ennaktempos. Kui algselt plaaniti alkoholiaktsiisi tõsta järgmisel aastal 10%, siis nüüd otsustati tõsta seda 15% ehk samas tempos tänavuse aastaga. Aastatel 2017-2020 tõuseb aktsiis igal aastal 10%.

Tubakaaktsiis tõuseb plaanitud 5 protsendi asemel järgneval kolmel aastal hoopiski 8 protsendi ning aastatel 2019-2020 on tõus 10 protsenti aastas.

Kütuseaktsiis tõuseb järgmisel aastal bensiini puhul 10 protsenti ja diislikütuse puhul 14 protsenti. Järgneval kahel aastal (2017 ja 2018) tõuseb kütuseaktsiis täiendavalt 10 protsenti aastas. 2019. aastal jääb algselt plaanitud tõus ära.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: