Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ligi pool Eesti-Vene piirist on puhastatud

Foto: ERR

Eesti-Vene piiri 136-st kilomeetrist, mille võsast puhastamisega sügisel alustati, on umbes pool nüüd enam vähem korras. Maavaidlused 26 maaomanikuga loodetakse lõpetada suve jooksul, pärast seda tahetakse puhastada ülejäänud piiriribad. Teatud aladel ei saanud metsatöid teha ka sooja talve tõttu.

Võrreldes poole aasta taguse ajaga möödunud sügisel, kui "Aktuaalne kaamera" koos politsei- ja piirivalveameti (PPA) kopterimeeskonnaga Eesti riigipiiri vahetus läheduses ühe lennu tegi ja piir polnud harjumatu silma jaoks midagi muud kui üks tavaline mets ja võsa, siis nüüd on pilt oskamatule silmale märksa halastavam, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tõele au andes päris soliidse riigipiiri moodi see kõik kopteriaknast vaadates muidugi välja ei näe. Pigem selline vesine ja veidi risune metsasiht.

PPA logistikabüroo peaspetsialist Taavi Tamm ütles, et hetkel on nii maismaa valvesüsteemid kui ka taristu planeerimisjärgus. "Hetkel tehakse projekti ja ehitusprotsess on meil planeeritud ajavahemikku 2016 kuni 2019 ning peale seda peaks olema siis piir valmis."

Valmis piir tähendab seda, et see on reaalselt eristatav nii õhust kui maalt, seal on infrastruktuur, osaliselt on paigaldatud aiad ja muidugi välja on ehitatud korralikud valvesüsteemid.

Enne aga tuleb maha pidada veel mõneed maavaidlused ehk siis helpida vana supp, kus suures erastamistuhinas ja kes teab mis tingimustel parseldati Eesti riigipiir sisuliselt maha. Õnneks on piiriäärsed elanikud olnud vastutustundlikumad, kui toonased laialijagajad.

"Eraomandisse kuuluvad täna 99 katastriüksust, millest 73-le me oleme juba loa saanud ja siinkohal ma tänan kõiki maaomanikke, kes on selle loa andnud ja aitavad projekti valmimisele kaasa," ütles Taavi Tamm.

Ta märkis, et 26 katastriüksuse puhul veel läbirääkimised käivad. "Rääkides võõrandamisprotsessist, siis suve teises pooles on valmimas meil eksperthinnangud katastriüksuste väärtuste kohta, mis kindlasti aitavad kaasa edasistel läbirääkimistel," lisas Tamm.

Tänane seadus ütleb, et piiririba maa-ala on riigi omand, mis annab alust oletada, et vajadusel võidakse see 10 meetrit ka sundvõõrandada. Taavi Tamm ütleb, et seda teed kindlasti minna ei taheta ja kõigi 26-ga on ta kohtunud ning kohtub ka edaspidi, et lõpuks kompromiss leida.

"Mõned maaomanikud ütlevad, et see riba, mida te minult soovite, on niivõrd kitsas ja sellelt saadav puitmaterjal ei oma väga suurt väärtust, et palun ostke see materjal koos selle maaga ära," rääkis Tamm.

Niisiis jääb paratamatult puiduärisse sukelduvale PPA-le soovida kõrgeid kokkuostu hindasid ning muidugi märksa külmemat talve järgmisel aastal, et aladel, kuhu puhastustöid tegeval RMK-l sel talvel pehme maa tõttu juurdepääs puudus, saaks järgmisel talvel ikka plats puhtaks tehtud.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: