Indrek Saar: valitsus võiks ju aeg-ajalt rahvast kuulata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kultuuriminister Indrek Saare (SDE) hinnangul oli valitsuse eelmise nädala töö kõige olulisem tulemus, et maksuküsimustele leiti selline lahendus, mille tõttu ei jää ükski hea asi tegemata.

"Teiselt poolt suudeti leevendada mõningaid maksutõuse, mis said terava vastukaja ühiskonnalt," tõdes Indrek Saar ETV saatele "Terevisioon" antud intervjuus.

Tema arvates oli mõistlik, et koalitsioonipartnerite vahel sõlmiti kokkulepe, mille kohaselt kütuseaktsiis 2019. aastal ei tõuse. "Ja näiteks hotellide käibemaksuerisuse vähendamise plaan on üle kahe korra väiksem, kui algselt oli planeeritud," selgitas Saar.

Majutusteenuse käibemaksu leevendamiseks, mis tõuseb 2017. aastast viis protsenti, lepiti kokku toetusmeede, mille tulemusena investeerib valitsus aastatel 2017-2019 igal aastal täiendavalt kaks miljonit eurot maaturismiga seotud ühistegevuste arendamisse.

"Antud meetme töötab välja ettevõtlusminister koostöös riigihaldusministriga," ütles Saar, kes kinnitas, et maaturism saab kindlasti lisatoetuse osaliseks.

Maksumäärade tõstmisega proovib valitsus eelkõige vähendada madalapalgaliste ja allpool vaesuspiiri elavate inimeste toimetulekut. "Need meetmed, mis sotsiaaldemokraadid välja pakkusid, ja mis ka koalitsioonileppesse jõudsid, peaksid hinnanguliselt vähendama lastega perede vaesust kaks korda," väitis Saar.

Samuti leidis kultuuriminister ja sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liige, et aktsiiside tõstmisega kaasnev hinnatõus ei ületa lastele suunatud lisanduvat riiklikku toetust. "Lastele suunatud meetmed on komplekssed ja oluliselt suurema mahuga kui ühele perele tarbimismaksude tõusust tulenev lisakoormus," selgitas Saar.

Samas tõdes Indrek Saar, et nädalaid arutluse all olnud katteallikad ei olnud sotsiaaldemokraatide jaoks kindlasti esimene valik. "Pärast valimistulemuse selgumist, mis ütles, et valimised võitis üks paremerakondadest, oli selge, et kõiki asju koalitsioonilepingus ei tehta nii sotsiaaldemokraadid seda sooviksid," tõdes Saar.

Kultuuriministri arvates ei ole pärast aktsiiside osas kompromissile minekut tekkinud lõhet valitsuskoalitsioonis. "Valitsus võiks ju aeg-ajalt kuulata, mida ühiskond räägib," ütles Saar, kes leidis, et praegune kokkulepe, mille kohaselt taandus valitsus osadest maksutõusudest, on mõistlik otsus.

Verni Loodmaa: eks oleme endiselt pisut pettunud

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhataja Verni Loodmaa arvates on hea, et maksuküsimustes tekkis ühiskondlik diskussioon.

"Kindlasti tahaksin ma tänada ja tunnustada kõiki neid poliitikuid, kes võtsid vaevaks meid ära kuulata ja süvenesid teemasse," ütles Loodmaa, kes lootis, et antud dialoogiga on tulevikuks loodud võimalus paremaks koostööks ettevõtjate ja riigi vahel, et praegune maksutõus üle vaadata.

Samas tunnistas Loodmaa, et ettevõtjad ei pea senimaani õigeks maksumäärade kasvatamist. "Eks me selles mõttes oleme endiselt pisut pettunud, et me ei pea õigeks, et maksutõus tuli," tunnistas Loodmaa.

Saar ütles Loodmaa arvamuse kommentaariks, et loodab konstruktiivsele koostööle valitsuse ja turismisektori vahel. "Loodan, et täiendav rahaline toetus, mis on suurusjärgus 80 miljonit eurot ja mis läbi EAS-i meetmete saab järgmise nelja-aastase perioodi jooksul turismindusse investeeritud, saab võimalikult targalt kasutatud," ütles minister.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: