Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vao külas on põliselanike ja põgenike suhted olnud seni sõbralikud

Foto: ERR

Eestis on põgenikest varjupaigataotlejad oma saatust oodanud Vao külas Lääne-Virumaal.

Varjupaigataotlejaid on olnud nii meie lähimaadest kui ka kaugemalt Aasiast ja Aafrikast, vahendas "Aktuaalne kaamera". Seni on külarahva ja uustulnukate läbisaamine olnud hea.

Vao pagulaskeskuses on põgenikud elanud 2014. aasta jaanuarikuust saati. Kohalikke elanikke on Vao asulas arvatavasti 400 ümber. Esialgselt 35 varjupaigataotleja jaoks kavandatud varjupaigas elab praegu umbkaudu 70 inimest.

"Las nad elavad, ega me ei puutu neid, nemad ei puutu meid. Nemad elavad oma elu, meie elame oma elu. Kui midagi tarvis on, kas poes või kuskil, ikka aitame üksteist, nii palju kui me oskame üksteist aidata," ütles Vao elanik Sergei Loor.

Põgenike ja Vao põliselanike suhted on seni olnud sõbralikud. Koos on räägitud elust ja saatusest ning mängitud jalgpalli. Kohalikud suhtuvad põgenikesse küll mõistvalt, kuid arvavad, et võõraste kõrval peaks riik enam toetama oma kodanikke, et suhted uustulnukatega ei halveneks.

"Ta on tavaline inimene, samasugune, lihtsalt temal elus juhtus niimoodi, et ta peab siia tulema. Või kuskile teise riiki. Aga lihtsalt riigis peab natuke oma inimestega ka tegelema. Eks paljud vaatavad ka sellepärast nende peale viltu, et tulevad ja nendele rohkem abi antakse kui oma inimesele," lausus Vao elanik Vassili Kašuba.

Sellest, kui palju uusi põgenikke Eesti võiks veel vastu võtta, ei taha Vao rahvas eriti rääkida. Võõraste suur osakaal asulas kipub inimesi siiski murelikuks muutma.

"Mind nad otseselt ei sega, ainuke asi, mis nad teevad, et uitavad sealt maja eest läbi üle muru. Ma saan nendega läbi, aga neid tuleb iga päev, iga päev on uued, uued, uued. Ja palju neid siia tuleb, seda ma ei tea. Mingi riik võtab ju vaata otsuse, ma ei tea, kuidas see värk käib, et palju neid siis võib siia tulla üldse," ütles Vao elanik Toivo Lainemaa.

Üldiselt ollakse Vaos seda meelt, et kui meie oma rahva elujärg oleks parem, suhtutaks põgenikest uustulnukatesse kindlasti sallivamalt ega kadestataks neid salamisi selle hoolitsuse ja toetamise pärast, mille osaliseks need tunduvad teenimatult saavat.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: